30.11.2021 | 7 min czytania

Czy CV się podpisuje?

30.11.2021 | 7 min czytania

Wybrałeś już ogłoszenie, które Cię interesuje, i przygotowałeś dokumenty aplikacyjne? Świetnie! Teraz pozostaje Ci już tylko dostarczyć CV, list motywacyjny i ewentualne dodatkowe wymagane dokumenty– najczęściej drogą mailową. Jednak na tym etapie w głowach kandydatów pojawia się często pytanie: czy CV trzeba podpisać? Rozwiewamy wątpliwości.

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy CV musi być podpisane?
CV – podpis potrzebny w szczególnych sytuacjach
Czy na CV musi być podpis własnoręczny? Sposoby na podpisanie CV

Czy CV musi być podpisane?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć krótko: w większości przypadków podpis CV nie jest potrzebny. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki – więc warto każdorazowo sprawdzić w ogłoszeniu, czy pracodawca wymaga od kandydata podpisania dokumentów aplikacyjnych. Jeśli nie ma o tym w ogóle mowy, to znaczy, że podpis jest zbędny.

Niezależnie od tego, czy pracodawca chce dostać podpisane CV, czy też o tym nie wspomina, możesz dołączyć do dokumentów aplikacyjnych przekierowanie do swojego zawodowego profilu społecznościowego lub portfolio. Zawarte tam informacje znacznie lepiej niż podpis udowodnią, że jesteś wiarygodnym kandydatem lub kandydatką, a Twoje doświadczenie i osiągnięcia wypisane w CV mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

| Jak napisać CV na telefonie? Najważniejsze wskazówki

CV – podpis potrzebny w szczególnych sytuacjach

To, czy podpisuje się CV i list motywacyjny, najczęściej zależy od wewnętrznej polityki danej firmy lub odgórnych przepisów – jak w przypadku ofert pracy w administracji publicznej. Jeśli więc tworzysz życiorys do wojska, do urzędu albo do szkoły publicznej, musisz dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracy. Może, choć nie musi, się tam znaleźć wymóg zamieszczenia w CV podpisu na dole.

Warto wiedzieć, że niepodpisane dokumenty aplikacyjne na stanowisko w urzędzie czy publicznej placówce oświatowej mogą zostać z góry odrzucone przez pracodawcę już na początku procesu rekrutacji.

| CV – w jakim formacie zapisać dokument?

Czy na CV musi być podpis własnoręczny? Sposoby na podpisanie CV

Sprawdziłeś ogłoszenie i wiesz już, czy podpisywać CV. Jeśli okazało się, że jest to potrzebne, pozostaje jeszcze pytanie, jak konkretnie to zrobić. Czy CV należy podpisać ręcznie w każdej sytuacji? Jeśli pracodawca wymaga dostarczenia dokumentów osobiście lub listownie, sprawa jest prosta. Wystarczy złożyć swój podpis ręcznie, w prawym dolnym rogu, zaraz pod klauzulą dotyczącą udostępniania danych osobowych w związku z RODO. Pamiętaj tylko, że powinien on mieć określoną formę. Nie stosuj parafki ani żadnych skrótów – podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Co jednak zrobić, jeżeli masz dostarczyć CV i inne podpisane dokumenty drogą elektroniczną – dziś zdecydowanie najpopularniejszą? Czy CV powinno być podpisane na komputerze, a może lepiej złożyć podpis ręcznie i użyć skanera? Istnieje możliwość złożenia nowoczesnego podpisu elektronicznego. Możesz to zrobić przy użyciu podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Praktyka jest jednak taka, że w kontekście dokumentów aplikacyjnych raczej nikt nie wymaga od kandydatów takiego formalizmu. Jeśli zatem zauważysz w ogłoszeniu, że pracodawca prosi o przesłanie podpisanego CV w formie elektronicznej, postaw na najprostsze rozwiązanie. Wydrukuj dokumenty, złóż na CV podpis, a następnie zeskanuj i w tej formie wyślij do pracodawcy. Jeśli Twoje CV oraz list motywacyjny mają więcej niż jedną stronę, najlepiej i najbezpieczniej będzie podpisać każdą z nich.

| Ile stron CV przygotować? Dowiedz się, czy życiorys może zajmować więcej niż jedną stronę

Wiesz już, czy na CV trzeba się podpisać. Najczęściej nie jest to w ogóle potrzebne, ale jeśli pracodawca zamieścił taki wymóg w ogłoszeniu, koniecznie spełnij go, aby móc uczestniczyć w rekrutacji. Nie zapomnij też wziąć ze sobą na spotkanie oryginałów dokumentów, których skany wysłałeś wcześniej mailowo. Pracodawca może chcieć włączyć je do Twojej teczki kandydata.