W przypadku CV na papierze nie ma znaczenia, z jakiego formatu drukujesz dokument. Jeśli całość finalnie wygląda dobrze, to nie ma powodu, aby zastanawiać się nad najbardziej optymalnym rozszerzeniem. Ale przecież w dzisiejszych czasach zdecydowana większość dokumentów aplikacyjnych najpierw trafia do potencjalnego pracodawcy drogą mailową czy za pomocą specjalnych formularzy z miejscem na załączenie pliku. A w tej sytuacji naprawdę istotne jest to, w jakim formacie wysyła się CV.
Czego dowiesz się z artykułu?
• W jakim formacie wysyłać CV do potencjalnego pracodawcy?
• Jak zmienić CV w formacie DOC na PDF?
• CV w formacie PDF– zalety
• Kreator CV – PDF czy DOC?
Wielu kandydatów do pracy, szczególnie niewprawionych w rekrutacjach, nie zastanawia się, w jakim formacie wysłać CV. Tymczasem ten pozornie mało istotny detal może zdecydować o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
| Zmiana zawodu po 30 – jak napisać CV bez doświadczenia w branży?
W jakim formacie wysyłać CV do potencjalnego pracodawcy?
CV w PDF czy DOC¸ a może jeszcze jakimś innym formacie? Jeśli się nad tym zastanawiasz, mamy dla Ciebie tylko jedną dobrą odpowiedź: eksperci HR zdecydowanie stawiają na PDF. Takie rozszerzenie daje stuprocentową pewność, że po otwarciu na komputerze pracodawcy czy wydrukowaniu plik będzie wyglądał dokładnie tak, jak go zapisałeś. To szczególnie istotne ze względu na rosnącą popularność CV z elementami graficznymi, które mają tendencję do wyświetlania się w inny sposób na różnych urządzeniach.
Jak zmienić CV w formacie DOC na PDF?
Jeśli nie chcesz tworzyć dokumentu od nowa, skorzystaj z możliwości przekonwertowania w programie Microsoft Word lub innym edytorze tekstu. Wystarczy, że po kliknięciu „zapisz jako” rozwiniesz listę dostępnych formatów i wybierzesz „plik PDF”.
Pamiętaj, aby po wszystkim dokładnie sprawdzić, czy nowa wersja CV nie zawiera błędów, takich jak zmieniona czcionka czy przesunięte zdjęcie.
| Ile stron CV przygotować? Dowiedz się, czy życiorys może zajmować więcej niż jedną stronę
CV w formacie PDF – zalety
CV zapisane w formacie PDF to najlepszy wybór z dwóch powodów.
- Gwarancja niezmiennego wyglądu dokumentu
Jak już wspomnieliśmy , zapisanie CV w PDF gwarantuje, że pracodawca zobaczy plik dokładnie w takiej samej formie, w jakiej mu go wysłałeś. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że otwarcie w innym edytorze tekstu czy chociażby innej wersji tego samego edytora może spowodować przesunięcie zdjęcia i grafik, a także zmianę czcionki czy formatowania tekstu. Dodatkowo, jeżeli wysyłasz CV do anglojęzycznego pracodawcy, dokument w PDF zachowa polskie litery.
- Format najbardziej przystępny dla systemu komputerowego
W wielu dużych firmach zanim pracodawca lub rekruter zacznie czytać CV, przepuszcza je przez specjalny program. System na podstawie algorytmu związanego ze słowami kluczowymi odrzuca kandydatów, którzy nie spełniają wymogów z ogłoszenia. Wysłanie CV w formacie PDF daje największą gwarancję tego, że system odpowiednio rozpozna dane.
| CV chronologiczne – kiedy się sprawdzi i jak je napisać?
Kreator CV – PDF czy DOC?
Jeśli masz w planach stworzenie nowego CV, skorzystaj z bezpłatnego kreatora CV Pracuj.pl. Do dyspozycji masz różne szablony y rekomendowane przez profesjonalnych rekruterów. Dzięki temu intuicyjnemu narzędziu z łatwością stworzysz nowoczesny życiorys i nie będziesz się zastanawiać, w jakim formacie zapisać CV. Gotowy dokument z łatwością pobierzesz w formacie PDF, za pomocą którego można szybko i wygodnie aplikować na wybrane oferty pracy.
Wiesz już, jaki format CV będzie najlepszy. Przekonwertuj swój stary dokument lub stwórz nowy za pomocą naszego kreatora i zwiększ swoje szanse w przyszłych rekrutacjach!