06.03.2019 | 5 min czytania

CV szyte na miarę, czyli jakie?

06.03.2019 | 5 min czytania

Wysyłasz identyczne CV, nawet jeśli aplikujesz na różne stanowiska? „Hurtowe” odpowiadanie na ogłoszenia może obniżać skuteczność Twoich poszukiwań. Kluczem do sukcesu jest selekcja informacji i eksponowanie faktów, które mają największe znaczenie dla potencjalnego pracodawcy.

Jak czytać ofertę pracy?

Twoja odpowiedź na ofertę może świadczyć o zaangażowaniu i profesjonalizmie. Ważne, żebyś udowodnił, że spełniasz oczekiwania potencjalnego pracodawcy. W trakcie analizy ogłoszenia masz okazję zdecydować, czy posiadasz właściwe przygotowanie oraz czy odpowiadają Ci warunki zaoferowane przez zatrudniającego. Jeśli uznasz, że jesteś odpowiednim kandydatem, przedstaw informacje na swój temat w klarowny i przemyślany sposób.

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Kluczem do stworzenia profesjonalnego życiorysu jest analiza oferty pracy:

Poszukujemy specjalisty…

Zanim odpowiesz na ogłoszenie, zastanów się, czy posiadasz odpowiednie umiejętności, aby objąć określone stanowisko. Robiąc analizę, być może dojdziesz do wniosku, że warto rozpocząć karierę np. jako asystent.

Obowiązki

Analizując zakres zadań przypisanych do stanowiska, możesz zweryfikować, czy z Twoim doświadczeniem i kompetencjami będziesz w stanie sprawnie wykonywać obowiązki. Jeśli działania podejmowane w poprzednich firmach pokrywają się z wymaganiami przedstawionymi w ogłoszeniu, to masz szansę spełnić się w nowym miejscu pracy. Ważne, żebyś wykazał w CV, że posiadasz niezbędną wiedzę i umiejętności.  

Wymagania

  • Minimum x-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku

Zdarza się, że pracodawcy nie oczekują doświadczenia. W takiej sytuacji warto skoncentrować się na opisie wykształcenia i umiejętności. Najczęściej jednak praktyka ma kluczowe znaczenie. Aby wykazać, że zajmowałeś w przeszłości stanowiska podobne do tego, o które aktualnie się ubiegasz, opisz swoją historię zatrudnienia, podając nazwy stanowisk, okres zatrudnienia oraz zakres obowiązków. Ważne, by te treści były zbieżne z zadaniami wskazanymi w ofercie pracy.

Sprawdź aktualne oferty pracy!

  • Wykształcenie… / uprawnienia…

Pielęgniarka, inżynier budownictwa, nauczyciel – to przykłady zawodów regulowanych, czyli takich, które można wykonywać wyłącznie wtedy, gdy posiada się uprawnienia. Także w przypadku innych profesji, jak np. PR-owiec, handlowiec czy programista, pracodawca ma prawo oczekiwać od kandydata określonego wykształcenia. Ważne jest nie tylko to, jaki kierunek studiów ukończyłeś. Warto wspomnieć również o kursach i szkoleniach, podczas których zdobyłeś i rozwinąłeś umiejętności niezbędne w pracy. Jako grafik możesz napisać np. o kursach obsługi programów, takich jak Adobe Photoshop, InDesign czy Corel Draw. Gdy ubiegasz się o posadę trenera personalnego, przydatne będą studia podyplomowe z zakresu dietetyki itd.  

  • Znajomość programów komputerowych, takich jak…

O umiejętności obsługi określonego oprogramowania mogą świadczyć nie tylko certyfikaty. Za potwierdzenie Twoich kompetencji może posłużyć także portfolio dołączone do CV.

  • Znajomość języka obcego na poziomie…

Ważne, żebyś określił poziom zaawansowania – dotyczy to nie tylko kompetencji językowych, ale również znajomości programów komputerowych. Aby zdobyć potwierdzenie umiejętności językowych, warto zdać egzamin certyfikujący. W ramach przygotowań możesz uczęszczać na kurs, podczas którego poznasz np. strategie egzaminacyjne.

  • Komunikatywność, umiejętność zarządzania sobą w czasie… - kompetencje miękkie

Warto zadbać o to, by w wyniku analizy życiorysu rekruter samodzielnie stwierdził, że jesteś np. zorganizowany. Potwierdzeniem takiej kompetencji może być choćby organizacja konferencji lub łączenie pracy i studiów. Ważne, by spośród kompetencji miękkich, które posiadasz, wyodrębnić te najbardziej zgodne z kulturą organizacyjną firmy.  

Tworząc CV, warto odnieść się także do dodatkowych, nieobowiązkowych wymagań, o których wspomniał pracodawca. Będzie to atut, który może zadecydować o tym, że zostaniesz przyjęty do pracy.

Oferujemy

Gdy czytasz ostatnią część ogłoszenia, masz okazję przekonać się, czy warunki oferowane przez pracodawcę pomogą Ci osiągać przyjęte cele. Jeśli uznasz, że tak, warto wspomnieć o tym w podsumowaniu zawodowym.

Cel zawodowy w CV – 10 przykładów dla różnych profesji

Dopracowane CV może zapewnić Ci udział w rozmowie kwalifikacyjnej i w konsekwencji przyczynić się do tego, że zostaniesz przyjęty do pracy. Nie jest ważna liczba życiorysów wysyłanych w odpowiedzi na ogłoszenia; liczy się przede wszystkim ich jakość. Poszukiwania są efektywniejsze, jeśli CV jest spersonalizowane. Tworząc dokument, warto zadbać nie tylko o treść, ale również o formę – schludną i przejrzystą. Stworzysz profesjonalny dokument, korzystając z kreatora CV Pracuj.pl.  

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki