24.04.2019 | 4 min czytania

CV studenta – o czym pisać, starając się o pierwszą pracę?

24.04.2019 | 4 min czytania

Myślisz, że Twoje CV nie może być atrakcyjne, ponieważ nie masz doświadczenia zawodowego? Nic bardziej mylnego! Aby stworzyć profesjonalny życiorys, potrzebne są szczere chęci i zaangażowanie. Warto zadbać o jakość dokumentów aplikacyjnych i podkreślić w nich swoje kompetencje, pasje i dotychczasowe aktywności.

CV ma określoną budowę. Jest to dokument, w którym powinny znaleźć się informacje na temat Twojego przygotowania do pracy na wybranym stanowisku. Pracodawcy zwracają uwagę także na kompetencje miękkie, chęć rozwoju oraz elastyczność. Dzięki takim umiejętnościom pracownik chętnie zdobywa wiedzę i dostosowuje się do zmieniających się warunków.

5 porad, jak napisać CV po liceum

Kluczowe elementy CV

W Twoim życiorysie powinny znaleźć się określone treści:

Dane osobowe

Imię i nazwisko, data urodzenia oraz dane kontaktowe, czyli numer telefonu i adres e-mail – dzięki tym informacjom pracodawca będzie mógł Cię zidentyfikować i odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie. Podając adres e-mail, unikaj nieoficjalnych domen, które mogłyby świadczyć o braku profesjonalizmu. Zakładając konto, najlepiej posłużyć się swoim imieniem i nazwiskiem.

Doświadczenie

Opis doświadczenia to kluczowa sekcja w CV, dzięki której pracodawca może dowiedzieć się, jakie obowiązki wykonywałeś w przeszłości i co potrafisz robić. Ważne, by zadania, o których wspominasz, miały związek z tym, czym miałbyś zajmować się w nowej pracy. Jeśli starasz się o angaż w redakcji portalu informacyjnego, napisz np. o praktykach studenckich, które odbywałeś w podobnym miejscu. Możesz wspomnieć także o redagowaniu gazetki szkolnej lub pisaniu artykułów do prasy lokalnej. Warto zaprezentować się jako osoba aktywna, która np. angażowała się w działalność koła naukowego, podejmowała prace dorywcze, odbywała staż zawodowy itd.

Uwaga! Informacje dotyczące doświadczenia wpisuje się w porządku odwrotnie chronologicznym, czyli od najnowszych do najstarszych.

Wykształcenie

W sekcji „wykształcenie” wpisuje się szkołę średnią oraz uczelnię, kierunek studiów i poziom wykształcenia. Jeśli brałeś udział w wymianie studenckiej i studiowałeś za granicą, to koniecznie o tym napisz. Nie wspominaj o edukacji w szkole podstawowej czy gimnazjum. Jeśli nadal jesteś studentem, zaznacz, że jeszcze nie ukończyłeś nauki.

Wykształcenie niepełne wyższe – czy można wpisać do CV?

Znajomość języków obcych

Umiejętność posługiwania się językami obcymi może stanowić Twoją mocną stronę. Wymieniając konkretny język, wskaż stopień, w jakim go opanowałeś. Ważne, żebyś nie zawyżał swoich umiejętności - pracodawca z pewnością zweryfikuje deklaracje zawarte w CV. Najczęściej stosowane metody to testy językowe lub rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku.

Umiejętności

Ta sekcja związana jest z doświadczeniem. Wymienia się tutaj kompetencje miękkie, które mogą mieć znaczenie w pracy, np. komunikatywność, własna inicjatywa, orientacja na cel, umiejętność pracy w grupie oraz zarządzania sobą w czasie. Ważne, by o tych cechach świadczył opis Twojego doświadczenia i podejmowanych aktywności. Działanie w samorządzie studenckim może wskazywać na to, że jesteś zaangażowany i przejawiasz inicjatywę. Wolontariat w schronisku dla zwierząt świadczy o empatii. W sekcji „umiejętności” możesz wspomnieć także o tym, że posiadasz prawo jazdy - o ile ta informacja ma znaczenie z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

Kursy, szkolenia, certyfikaty

W tym miejscu możesz wspomnieć o certyfikatach językowych oraz kursach i szkoleniach, podczas których opanowałeś np. obsługę programu komputerowego przydatnego w pracy, zdobyłeś potrzebne kwalifikacje i uprawnienia albo rozwinąłeś ważne kompetencje miękkie, np. asertywność i komunikatywność. Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające umiejętności, o których  wspomniałeś.   

Zainteresowania

Twój wizerunek dopełni opis hobby. Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z pracą, będzie to dodatkowy atut, a jeśli w wolnym czasie robisz coś innego, pracodawca zyska szansę, by lepiej Cię poznać. Pamiętaj, żeby doprecyzować informacje o swoich zainteresowaniach - zamiast ogólników w stylu: muzyka, sport, książki.

Linki

Stworzyłeś portfolio w formie strony internetowej? Prowadzisz blog? Nagrywasz i montujesz filmy, które publikujesz w sieci? Poinformuj o tym pracodawcę, zamieszczając odnośniki do konkretnych treści. Będzie to atrakcyjne uzupełnienie opisu doświadczenia zawodowego i umiejętności.

To pewne – rekruter sprawdzi Cię na Facebooku

Aby uwzględnić wszystkie kluczowe sekcje, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl. O Twoich szansach podczas rekrutacji decydują nie tylko dokumenty rekrutacyjne. Ważne, żebyś wiedział, jakie pytania możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czym są testy rekrutacyjne lub jakich zagadnień nie może poruszać rekruter. O wszystkich tych kwestiach przeczytasz w Przewodniku Pracodawcy.  

https://www.pracuj.pl/e-pracodawcy/