Praca na produkcji oznacza bycie częścią zespołu. Podejmując się takiego zadania, stajesz się odpowiedzialny za pewien etap powstawania konkretnego produktu. Jak wyglądają obowiązki pracownika produkcji oraz wymagania, które należy spełnić, aby znaleźć się na tym stanowisku? Podpowiadamy!
Czego dowiesz się z artykułu?
• Na czym polega bycie pracownikiem produkcji?
• CV pracownika produkcji – jak je skonstruować?
• List motywacyjny pracownika produkcji – co powinien zawierać?
Na czym polega bycie pracownikiem produkcji?
Wiele zależy od dziedziny, w której specjalizuje się dana firma. Istnieją jednak cechy, które są porównywalne w większości miejsc pracy pracownika produkcji. Jakie to cechy? Sprawdź:
- praca w charakterze zmianowym – wymagana jest gotowość do pracy w różnych godzinach – nawet nocnych,
- praca fizyczna – produkcja zwykle wiąże się z wysiłkiem fizycznym podczas takich czynności, jak np. wykładanie towaru na taśmę bądź przenoszenie go w obrębie magazynu,
- praca zespołowa – praca na produkcji polega na współpracy niekiedy bardzo dużego zespołu ludzi,
- wykorzystanie zdolności manualnych – zadania często polegają na przyklejaniu etykiet, montowaniu fragmentów przedmiotów bądź sklejaniu przygotowanych wcześniej elementów,
- sprawdzanie jakości produktu – jednym z etapów jest także kontrola jakości.
Ta praca niesie też za sobą możliwości awansu. Dzięki zaangażowaniu, zdobywaniu nowych umiejętności oraz długiemu stażowi pracy możesz zostać kierownikiem produkcji.
| Zdolności manualne – kim możesz zostać?
CV pracownika produkcji – jak je skonstruować?
Jeśli chcesz być pracownikiem produkcji, CV jest pierwszym dokumentem, który musisz napisać. Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać konstrukcja przykładowego CV pracownika produkcji. Przeczytaj, co powinieneś w nim zawrzeć:
- dane osobowe (imię i nazwisko) i kontaktowe (adres, numer telefonu, e-mail),
- wykaz ostatnich miejsc zatrudnienia w kolejności odwróconej chronologicznie (najpierw ostatnie miejsce pracy),
- krótki opis zdobytego wykształcenia w kolejności odwróconej chronologicznie (najpierw ostatnio ukończone szkoły),
- opis szkoleń specjalistycznych przydatnych na stanowisku pracy, na które aplikujesz (np. kurs operatora wózka widłowego czy obsługi maszyn produkcyjnych),
- opis dodatkowych kursów i szkoleń,
- umiejętności miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, dokładność czy sumienność.
Pamiętaj, aby odpowiednio wyeksponować, np. graficznie, te umiejętności, które będą najbardziej istotne na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli nie możesz się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym, w CV do pracy na produkcji opisz zdolności praktyczne, które uważasz za swój największy atut. Jeśli potrzebujesz pomocy lub inspiracji do tego, jak graficznie przygotować swoje CV, skorzystaj z kreatora CV Pracuj.pl, gdzie znajduje się wiele szablonów. Z pewnością wybierzesz wśród nich idealny dla siebie.
| CV – w jakim formacie zapisać dokument?
List motywacyjny pracownika produkcji – co powinien zawierać?
Jeśli już wiesz, jak napisać CV, czas przyjrzeć się strukturze kolejnego dokumentu, który bywa niezbędny podczas aplikacji, a mianowicie listu motywacyjnego pracownika produkcji. List motywacyjny nie jest zawsze wymagany, jednak warto go wysłać razem z CV.
Od czego zacząć? Przede wszystkim list powinien zawierać Twoje dane oraz informacje kontaktowe, a także być odpowiednio zaadresowany – pamiętaj, że w domyśle kierujesz go nie do rekrutera, a do dyrektora placówki, do której aplikujesz.
Napisz o swoich motywacjach – dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? Przekonaj pracodawcę, że zależy Ci na rozwoju, a ta praca będzie dla Ciebie idealna. Byłeś w czymś dobry w szkole lub na studiach i wiesz, że to pomoże Ci w osiąganiu celów na stanowisku, na które aplikujesz? Opisz to! Podkreśl, co pracodawca zyska, jeśli to właśnie Ty zostaniesz wybrany podczas procesu rekrutacji.
| Jak napisać list motywacyjny przy zmianie branży w czasach kryzysu?
Zarówno CV, jak i list motywacyjny pracownika produkcji powinny być spójne graficznie oraz poprawne pod względem interpunkcyjnym i ortograficznym. Przesyłając rekruterowi skrupulatnie opracowane dokumenty aplikacyjne, udowodnisz swoją dokładność. Inspiracji dostarczą Ci wzory z kreatora CV.