CV inżyniera – jak je napisać?

Czytelne i przejrzyste jak rysunek techniczny – takie powinno być CV inżyniera. Mimo że zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, warto włożyć wysiłek w stworzenie profesjonalnego życiorysu. Oprócz danych osobowych, doświadczenia i kwalifikacji można zamieścić link do portfolio. Dobrze jest też podać informacje dotyczące zdobytych certyfikatów, np. Six Sigma w produkcji.

Inżynier pilnie poszukiwany

W okresie styczeń-marzec 2019 r. inżynieria (11%) stanowiła jedną z pięciu specjalizacji najczęściej pojawiających się w ofertach opublikowanych na Pracuj.pl. W pierwszej piątce znalazły się również: finanse (13%), IT (15%), obsługa klienta (22%) oraz handel i sprzedaż (30%). Przytoczone dane pochodzą z raportu „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019”.

Wybór automatyki i robotyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii produkcji czy budownictwa może okazać się dobrą inwestycją w przyszłość. Inżynierowie powinni posiadać nie tylko dyplom ukończenia studiów, ale również doświadczenie. Warto zdobywać je od pierwszych lat nauki – podczas praktyk i staży oraz w pracy, np. w charakterze asystenta. Dobrze jest angażować się także w projekty realizowane na uczelni, uczestniczyć w konkursach branżowych itd. Osiągnięcia mogą wzbogacić CV.

Czy studia przygotują mnie do pracy?

Życiorys w typie technicznym

Oprócz wiedzy i doświadczenia liczy się także umiejętność przedstawienia swoich atutów w życiorysie. Informacje, które warto zawrzeć w dokumencie, to:

  • Cele zawodowe

Zwięzłe, dwu-, trzyzdaniowe podsumowanie zawodowe może stanowić dla pracodawcy źródło wiedzy o tym, kim jesteś, jakie są Twoje największe osiągnięcia i w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Cel zawodowy w CV – 10 przykładów dla różnych profesji

  • Dane kontaktowe

Ważne, abyś zamieścił w CV swój adres mailowy i numer telefonu. Możesz podać również datę urodzenia oraz nazwę miejscowości, w której mieszkasz. Wprowadzając dane, upewnij się, że wszystkie informacje są poprawne.

  • Doświadczenie

Zadbaj, by opis Twojego doświadczenia był adekwatny do stanowiska, o które się ubiegasz. Ważne, żeby obowiązki, o których wspominasz, pokrywały się z zadaniami przypisanymi do wolnej posady. Wskaż również czas przepracowany w określonym miejscu. Jeśli Twoje doświadczenie jest niewielkie, wspomnij o praktykach, stażach i uczelnianych projektach. Z opisu obowiązków zawartego w CV powinno jasno wynikać, jakie umiejętności posiadasz. Jeśli zarządzałeś projektami IT i działałeś w oparciu o metodykę Scrum, napisz o tym i udowodnij, że np. rozwiązywałeś złożone problemy i współpracowałeś z zespołem.

  • Wykształcenie

Dyplom ukończenia uczelni to jeden z kluczowych wymogów w pracy inżyniera. Opisując wykształcenie, podaj nazwę szkoły, kierunek, specjalność oraz poziom wykształcenia. Ważne, by pracodawca wiedział, czy posiadasz tytuł inżyniera, czy magistra inżyniera. Nie zapomnij również o studiach podyplomowych, jeśli je odbywałeś/odbywasz.

Cel zawodowy w CV – 10 przykładów dla różnych profesji

  • Kursy, szkolenia, certyfikaty

Jesteś absolwentem inżynierii produkcji i ukończyłeś kurs z zakresu lean managementu? A może zdobyłeś certyfikat inżyniera wsparcia technicznego? Napisz o tym w CV i zwiększ swoje szanse w rekrutacji. Wspominaj tylko o tych kwalifikacjach, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy.

  • Umiejętności

W sekcji „umiejętności” opisz np. znajomość oprogramowania, które jest wykorzystywane w Twoim zawodzie. Ważne, abyś wskazał również poziom wiedzy. Dobrze, jeśli możesz potwierdzić swoje kompetencje, np. przedstawiając certyfikat lub załączając link do portfolio.

  • Języki obce

Wypełnianie dokumentacji technicznej stanowi ważną część pracy inżyniera. Wykonywanie tego zadania wymaga znajomości języka angielskiego. Inżynierowie, którzy pracują w środowisku międzynarodowym, posługują się językami obcymi także w trakcie codziennej pracy. Warto opisać w CV kompetencje lingwistyczne, wskazując poziom znajomości języka i wspominając o uzyskanych certyfikatach.     

Aby stworzyć CV inżyniera, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl i wybrać jeden z pięciu szablonów.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń: