Wyobraź sobie, że spotykasz kolegę ze szkolnej ławki, którego nie widziałeś od kilkunastu lat. O co najpierw go zapytasz: o to, co u niego słychać obecnie, czy o to, co robił 10 lat temu? Ta druga informacja z pewnością też będzie dla Ciebie ciekawa, ale nie w pierwszej kolejności. Tak samo jest z rekruterem, którego zdecydowanie bardziej interesuje to, czym zajmowałeś się zawodowo ostatnio, a nie to, co robiłeś na stażu tuż po studiach. I właśnie dlatego chronologia w CV zdecydowanie lepiej spełni jego oczekiwania.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Zalety chronologicznego CV
• Kolejność w CV – o czym pamiętać?
• Kiedy sprawdzi się CV chronologiczne? Przykład sytuacji, w której warto postawić na inny układ
W CV chronologicznym, wbrew nazwie, tak naprawdę stosuje się odwróconą chronologię – czyli najpierw podaje się informacje najnowsze, a potem starsze. To najpopularniejszy rodzaj życiorysu, który króluje w praktycznie wszystkich branżach.
Zalety chronologicznego CV
Pracodawcy i rekruterzy bardzo lubią odwróconą chronologię CV, ponieważ dzięki takiemu układowi treści szybko docierają do informacji, które interesują ich najbardziej – czyli tych najnowszych. Dodatkowo dokument napisany w taki sposób jest przejrzysty i łatwo w nim odnaleźć konkretny punkt, do którego chce się odnieść – nawet na wyrywki, już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Umiejętność właściwego przedstawiania informacji w CV to pierwszy plus na Twoim koncie w procesie rekrutacji.
Z punktu widzenia rekruterów zaletą CV chronologicznego jest także to, że mogą oni zauważyć przerwy w zatrudnieniu, bardzo krótkie epizody w poszczególnych firmach czy mocno przedłużające się studia. Ten aspekt nie jest oczywiście zbyt atrakcyjny dla Ciebie, jeśli masz w swoim życiorysie któryś z wymienionych incydentów. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, aby umieć podczas rozmowy szczerze wytłumaczyć, dlaczego takie sytuacje miały miejsce.
Słowa, które dodadzą mocy Twojemu CV
Kolejność w CV – o czym pamiętać?
W CV chronologicznym najlepiej zastosować poniższy schemat:
- podsumowanie zawodowe,
- doświadczenie,
- wykształcenie,
- umiejętności,
- zainteresowania.
Odwrócona chronologia przyda Ci się w przypadku dwóch powyższych punktów: doświadczenie oraz wykształcenie.
Kolejność doświadczenia w CV to ważny aspekt dobrego uporządkowania informacji. Jak to zrobić? Najpierw wpisz to stanowisko, które aktualnie zajmujesz lub zajmowałeś ostatnio, a potem kolejno wypisuj wcześniejsze wraz z datami rozpoczęcia i zakończenia pracy. Pamiętaj o przedstawieniu ramowego zakresu obowiązków, które pełniłeś w danej firmie.
Równie ważne jest, aby w CV opisać chronologicznie wykształcenie. Bo przecież osobę, która przyjmuje Cię do pracy, z pewnością bardziej interesuje to, jakie studia ukończyłeś, niż to, do którego uczęszczałeś liceum. W przypadku wykształcenia taka kolejność przyda się zawsze i wszędzie.
| Jak opisać wykształcenie w CV?
Kiedy sprawdzi się CV chronologiczne? Przykład sytuacji, w której warto postawić na inny układ
CV chronologiczne to najpopularniejszy rodzaj życiorysu zawodowego, który sprawdzi się w prawie każdej sytuacji i w przypadku większości osób. Istnieją tylko nieliczne wyjątki, kiedy warto postawić na inny styl dokumentu aplikacyjnego, np. CV funkcjonalne. To dobry wybór, jeśli chcesz wyeksponować umiejętności i sukcesy zawodowe, a niekoniecznie doświadczenie pracy w konkretnych firmach. Taki układ treści sprawdzi się np. wtedy, gdy nie chcesz pokazać, że:
- masz niewielkie doświadczenie w branży, do której aplikujesz,
- masz w życiorysie zawodowym sporo krótkich luk czasowych,
- bardzo często zmieniałeś stanowiska pracy (ok. 1-6 miesięcy w jednej firmie).
| Jak napisać list motywacyjny przy zmianie branży w czasach kryzysu?
Jeśli Twój życiorys jest przejrzysty i nie masz kłopotu z żadną z powyższych kwestii, zdecyduj się na znacznie bardziej popularne CV chronologiczne, które z łatwością wygenerujesz za pomocą kreatora CV Pracuj.pl.