03.01.2022 | 6 min czytania

CV artystyczne – co powinien zawierać życiorys aktora, muzyka czy rysownika?

03.01.2022 | 6 min czytania

Praca w sektorze artystycznym, w takim zawodzie jak aktor, muzyk czy rysownik, wymaga bardzo konkretnych umiejętności. Należy je więc odpowiednio wyeksponować, aby móc się ubiegać o zatrudnienie. W tym celu przygotuj CV artystyczne, które zdecydowanie różni się od standardowego. Jak zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku artystycznym? Przede wszystkim zwróć uwagę osoby odpowiedzialnej za rekrutację, która w tym wypadku niekoniecznie będzie typowym rekruterem. Jak to zrobić? Zdradzamy, jak napisać życiorys artystyczny!

Czego dowiesz się z artykułu?

Jeśli nie rekruter, to kto czyta CV artysty?
CV artystyczne – aktor ubiega się o rolę
Jak napisać życiorys artystyczny rysownika?
CV artystyczne muzyka – jak opisać talent?

Jeśli nie rekruter, to kto czyta CV artysty?

Przede wszystkim pamiętaj, że specyfika pracy artystycznej wymaga zupełnie innego procesu rekrutacyjnego niż zatrudnienie w firmie czy korporacji. Dlatego też  rozmów kwalifikacyjnych zazwyczaj nie przeprowadza dział HR ani specjalnie do tego wyszkoleni rekruterzy. Oceny CV artystycznego dokonują osoby bezpośrednio związane z zawodem. Kto więc jest za to odpowiedzialny w poszczególnych branżach? Sprawdź:

  • Film, serial, reklama – za czytanie CV oraz wybieranie kandydatów do castingów odpowiedzialni są reżyserzy castingów. To oni decydują, który aktor byłby potencjalnie odpowiedni do danej roli, i kierują aplikanta do dalszego etapu, czyli do właściwego przesłuchania.
  • Koncert, wystąpienie muzyczne, casting do zespołu – w tym wypadku CV czytają przede wszystkim właściciele klubów, w których chce wystąpić dany muzyk, kierownictwo filharmonii czy orkiestr lub inni przedstawiciele branży, którzy szukają kandydata na członka zespołu.
  • Rysunek, ilustracja – w zależności od tego, czy odbiorcą CV jest zespół grantowy, zleceniodawca, muzeum bądź galeria, oceny dokonuje specjalista w zakresie danej dziedziny artystycznej.

CV artystyczne – aktor ubiega się o rolę

Jak więc powinno wyglądać CV artystyczne aktora? Pierwsza sekcja nie różni się znacząco od zwyczajnego życiorysu zawodowego – musisz w niej podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia – jest konieczna, gdyż do niektórych ról poszukiwane są osoby w konkretnym przedziale wiekowym) oraz dane kontaktowe (telefon, mail i dane agencji aktorskiej – jeśli do jakiejś należysz). Zamieść także zdjęcie. Możesz pokusić się o CV storytellingowe, lecz w formie bardziej atrakcyjnej, wirtualnej – będzie przypominać znany Ci z pewnością self-tape.

Następne sekcje to kolejno wykształcenie oraz doświadczenie. Wypisz chronologicznie ukończone szkoły i szkolenia, jednak tylko te, które mają związek z zawodem aktora. Więcej uwagi poświęć natomiast doświadczeniu. Ta sekcja powinna być rozbudowana. Wypisz chronologicznie wszystkie ważne role,  którymi chcesz się pochwalić. Nie zapomnij dodać, kto reżyserował sztukę/film, które współtworzyłeś jako aktor.

Istotne będą także Twoje umiejętności, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. Umiesz śpiewać, grać na altówce lub jeździć konno? Koniecznie o tym wspomnij. Wypisz także języki obce, którymi się posługujesz. Nie zapomnij określić ich stopnia zaawansowania, zwłaszcza w mowie! Ostatnim elementem CV są zainteresowania. Podkreśl te mniej standardowe, które mogą potencjalnie przydać się w roli – może trenujesz crossfit lub stepujesz? Warto to zaznaczyć.

| Jak zapisać w CV gap year lub inną przerwę w pracy?

Jak napisać życiorys artystyczny rysownika?

Niezależnie od tego, czy piszesz życiorys na studia artystyczne, ubiegasz się o grant na pracę twórczą, czy może raczej aplikujesz o etat w muzeum czy galerii, dokument ten musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim powinien być idealnie zaprojektowany pod względem graficznym. Jeśli Twój styl pozwala na wyrażenie go  w formie CV bez naruszania spójności dokumentu, zaprezentuj go, wplatając w szatę graficzną.

Pierwszą sekcją znów będą dane osobowe i kontaktowe – nie podawaj pseudonimu artystycznego, a pełne imię i nazwisko.

Zaprezentuj swoje wykształcenie oraz doświadczenie. Niezwykle ważne będą ukończone szkoły oraz projekty artystyczne, w których brałeś udział. Niezależnie od tego, czy były to niewielkie wystawy, czy może duże przedsięwzięcia, koniecznie o nich napisz. CV artystyczne rysownika bądź ilustratora powinno także zawierać informacje o stylu, którym się posługujesz. Poświęć na ten opis cały paragraf i umieść go pod sekcją „doświadczenie”. Jest to niezwykle istotne, gdyż pozwoli osobie rekrutującej i oceniającej Twoje umiejętności zorientować się, czy nurt Twojej twórczości wpisuje się w założenia rekrutacji. Możesz także dołączyć swoje portfolio, jeśli rekrutacja na dane stanowisko tego wymaga.

Warto dodać na koniec dodatkowe informacje o sobie, takie jak znajomość języków oraz ciekawe zainteresowania. Te szczegóły pozwolą określić, jaką osobą jesteś i czy potrafisz myśleć nieszablonowo.

| Samozatrudnienie w CV – jak zaprezentować swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe?

CV artystyczne muzyka – jak opisać talent?

Wydaje się, że to najtrudniejszy życiorys artystyczny do napisania. Jak bowiem przełożyć talent muzyczny na kartkę papieru bez użycia nut? Opisane doświadczenie oraz osiągnięcia powinny wstępnie przekonać do Twojej kandydatury rekrutera bądź innych muzyków – dalej będzie decydować już Twój talent zaprezentowany na żywo bądź na nagraniu.

Zacznij od danych osobowych i kontaktowych. Jeśli wcześniej działałeś w jakichś zespołach, wymień je zaraz pod tą sekcją. Następnie opisz swoje wykształcenie, chyba że jesteś samoukiem – wtedy tę partię możesz pominąć.

Skup się na doświadczeniu. Napisz, jak długo grasz bądź śpiewasz. Jeśli potrafisz posługiwać się więcej niż jednym instrumentem, koniecznie to podkreśl. Grałeś na festiwalach, koncertach, recitalach? Wymień je w kolejności chronologicznej. Opisz swoje zainteresowania, lecz skup się przede wszystkim na tych muzycznych. Tę sekcję warto rozbudować! Może ona powiedzieć o kandydacie więcej niż każda inna. Wypisz ulubione nurty muzyczne, zespoły, muzyków, którzy są dla Ciebie inspiracją. W ten sposób osoba rekrutująca będzie mieć pojęcie, co gra Ci w duszy!

 

Wiesz już, że napisanie CV artystycznego nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Mimo że różni się od tradycyjnego, bardzo łatwo podkreślić w nim swoje atuty. Możesz także skorzystać z darmowego narzędzia, jakim jest kreator CV, aby stworzyć  CV artystyczne. Wzory, które znajdziesz w kreatorze, mogą Ci pomóc! Na kolejnym etapie rekrutacji artystycznej decydujące będzie portfolio, self-tape bądź przesłuchanie na żywo – czyli Twój talent!