28.07.2023 | 6 min czytania

Co wpisać do CV, gdy nie mam doświadczenia – przykłady

28.07.2023 | 6 min czytania

Zastanawiasz się, jak napisać dobre CV, jeśli karierę zawodową masz dopiero przed sobą? W tym artykule wyjaśniamy, jak skonstruować CV studenta bez doświadczenia oraz osoby po liceum czy szkole zawodowej. Podpowiemy także, jakie umiejętności oraz zainteresowania warto podkreślić w życiorysie. Zobacz, co zrobić, aby przekonać potencjalnych pracodawców, że jesteś idealnym kandydatem, nawet jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Co powinno znaleźć się w CV studenta bez doświadczenia?
• Jak powinno wyglądać CV po liceum bez doświadczenia – wzór dokumentu
• Jak napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia?

Co powinno znaleźć się w CV studenta bez doświadczenia?

Jeśli skończyłeś studia i zastanawiasz się, jak napisać CV do pierwszej pracy – skorzystaj z naszych porad. Przede wszystkim skup się na opisaniu wykształcenia i nabytych umiejętności.

  • W sekcji „wykształcenie” umieść informacje o ukończonych studiach (licencjat, magister, studia podyplomowe itp.). Możesz dodatkowo wspomnieć o wymianie zagranicznej. Nie wpisuj już poprzednich szkół – liceum, gimnazjum czy szkoły podstawowej.
  • W sekcji „umiejętności” wymień zarówno kompetencje twarde, które nabyłeś podczas studiów, tj. posługiwanie się językiem obcym czy znajomość różnego rodzaju programów komputerowych, jak i kompetencje miękkie tj. umiejętność pracy w grupie, komunikatywność czy odporność na stres. Koncentruj się na umiejętnościach istotnych dla stanowiska, na które zamierzasz aplikować.
  • W sekcji „zainteresowania” opisz, jakie pasje lubisz rozwijać w wolnym czasie. To daje rekruterowi szerszy obraz Twoich umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłej pracy.

| Jak zwięźle, ale treściwie opisać siebie i swoje życie zawodowe?

Jak powinno wyglądać CV po liceum bez doświadczenia – wzór dokumentu

Jeśli zakończyłeś swoją edukację na etapie liceum lub szkoły zawodowej, napisanie życiorysu powinieneś zacząć od krótkiego określenia celu zawodowego. Następnie wymień wszystkie ukończone szkoły w porządku chronologicznym – zaczynając od ostatniej, czyli w Twoim przypadku będzie to liceum lub szkoła zawodowa. Opis nabytych w trakcie nauki umiejętności to kolejna sekcja, która powinna znaleźć się w CV po liceum bez doświadczenia zawodowego. W ogłoszeniach o pracę najczęściej podane są także wymagania dotyczące kompetencji miękkich kandydata tj. umiejętność radzenia sobie ze stresem czy zdolność do pracy w grupie. Jeśli byłeś zaangażowany w działalność pozaszkolną lub społeczną, taką jak wolontariat, uwzględnij te informacje w swoim CV dla osoby bez doświadczenia. Opisz rolę, jaką pełniłeś, i umiejętności, które udało Ci się zdobyć.

| Jak dopasować CV do oferty pracy?

Jak napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia?

Napisanie CV do pierwszej pracy bez doświadczenia zawodowego i wykształcenia może wydawać się wyzwaniem, ale istnieją inne elementy, które możesz uwzględnić, aby wzmocnić swoją kandydaturę. W CV dla osób bez doświadczenia i ukończonych szkół warto skoncentrować się na posiadanych umiejętnościach i kompetencjach. Opisz, jak je zdobyłeś i jak mogą być zastosowane w kontekście Twojej przyszłej pracy.

Co napisać w CV bez doświadczenia? Jeśli ukończyłeś kursy, szkolenia, staże czy praktyki, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz – koniecznie uwzględnij je w CV. Pamiętaj, że wszystkie sekcje, tj. szkolenia czy dodatkowe kursy mogą przemawiać na Twoją korzyść, ponieważ wniosły doświadczenie, a także pomogły Ci zyskać umiejętności, które teraz możesz wykorzystać przy aplikowaniu na wymarzone stanowisko. W kampanii „Każde doświadczenie ma znaczenie. Młodzi o pracy” zorganizowanej przez Pracuj.pl młode osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową podkreślały, że rekruter doceniał dodatkowe aktywności podejmowane przez kandydata.

Ubiegasz się o zatrudnienie w branży kreatywnej? Do Twojego pierwszego CV bez doświadczenia koniecznie dołącz link do portfolio złożonego z fotografii, prac graficznych lub plastycznych.

| Jak określić swoje kompetencje zawodowe w CV?

CV bez doświadczenia – wzór  to często inspiracja dla studentów. Szablon życiorysu studenckiego znajdziesz na stronie Pracuj.pl. Skorzystaj z darmowego Kreatora CV, który zapewni Ci profesjonalny układ, nawet jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie.