19.02.2019 | 6 min czytania

Co wpisać do CV, gdy nie mam doświadczenia – przykłady

19.02.2019 | 6 min czytania

Pisanie CV do pierwszej pracy to dla większości osób spore wyzwanie. Żeby zrobić to dobrze trzeba wygospodarować na to czas i spokojną głowę – w całej reszcie pomoże Ci ten artykuł 🙂

Zbierz te informacje

Dobra wiadomość na start – większość rzeczy niezbędna do stworzenia życiorysu jest już w Twojej głowie. Przy tworzeniu CV musisz sięgnąć do zakamarków swojej pamięci i pomyśleć chwilę o sobie, swoich doświadczeniach życiowych i zawodowych oraz swoich mocnych stronach i pasjach.

1.Ukończone szkoły

W sekcji „wykształcenie” umieszczamy trwające lub skończone studia (licencjat, magister, studia podyplomowe itp.) czy skończoną szkołę zawodową. Możemy dodatkowo zawrzeć tu informację o wymianie zagranicznej. Nie wpisujemy poprzednich szkół – liceum, gimnazjum czy szkoły podstawowej. Wyjątkiem będą licea, których profil i poziom wskazuje na zdobyte dodatkowe umiejętności, np. liceum z wykładowym językiem hiszpańskim.

Przykład:

wykształcenie cv

2. Doświadczenie zawodowe w CV

Jeżeli masz już doświadczenie zawodowe opisz dokładnie, czego się nauczyłeś i jakie umiejętności nabyłeś. Twoim doświadczeniem mogą byś odbyte praktyki, staże i prace dorywcze. Jeśli jednak masz już szersze doświadczenie związane z Twoimi studiami lub przyszłą karierą to w CV możesz nie wpisywać prac dorywczych czy sezonowych. Skup się na opisaniu dotychczasowych osiągnięć zawodowych J.

Przykład:

doświadczenie zawodowe cv

Twoja aktywność podczas studiów to rodzaj zdobytego doświadczenia. Wyróżnij swoje osiągnięcia w sekcji „Aktywność dodatkowa”.

Przykład:

aktywność dodatkowa cv

3. Mocne strony i zainteresowania w CV

W ogłoszeniach o pracę najczęściej podane są wymagania dotyczące umiejętności miękkich kandydata. To, jakiej osoby szuka dana firma, możesz też wywnioskować z jej kultury organizacyjnej i filozofii, które są opisane w zakładce Kariera pracodawcy oraz bezpośrednio na stronie https://pracodawcy.pracuj.pl/

Twoje mocne strony oraz pasje, które pokrywają się z oczekiwaniami pracodawcy wpisz w odpowiednie sekcje życiorysu.

Przykład:

umiejętności cv

zainteresowania cv

3 sposoby, żeby odkryć swoje mocne zawodowe strony

Zbierz te rzeczy

Po zastanowieniu się nad sobą przyszedł czas na ostatni krok, który przygotuje Cię do stworzenia dobrego CV. Zbierz te rzeczy, usiądź do komputera i… gotowe :)!

1.Profesjonalne zdjęcie do CV

Dobre zdjęcie do CV przedstawia kandydata od ramion w górę, na gładkim tle i z delikatnym uśmiechem. Do zdjęcia biznesowego warto ubrać się w koszulę lub gładką, neutralną bluzkę. Pamiętaj o wysokiej jakości zdjęcia. Jeżeli nie masz jeszcze fotografii, nie przejmuj się – możesz wysłać CV bez zdjęcia. Będąc na początku drogi zawodowej warto takie zdjęcie zrobić – przyda się na przyszłość J. Możesz skorzystać z usług fotografa lub bezpłatnie wziąć udział w sesji biznesowej, która jest częstym elementem wydarzeń studenckich czy targów pracy.

Przykład:

profesjonalne zdjęcie cv

2. Zaświadczenia ukończonych kursów, zdobyte certyfikaty, nagrody i wyróżnienia w CV

Zbierz te z nich, które naprawdę Cię rozwinęły i będą atutem dla pracodawcy. Jeżeli pamiętasz datę skończenia kursu i organizatora nie musisz szukać oryginałów. Jeśli nie masz pewności to lepiej sięgnij do zebranych dokumentów. Spisz z nich daty i zakres tematyczny kursu, szkolenia. Wyróżnij te rzeczy, które faktycznie Cię rozwinęły i wskaż nabyte umiejętności.

Dobry przykład zawiera: nazwę szkolenia, organizatora, datę i zakres tematyczny:

szkolenia cv

Źle*:

*chyba, że aplikujesz do firmy produkującej odzież 🙂

Skoro czytasz koniec tego artykułu to znak, że od dobrego CV dzieli Cię już naprawdę niewiele. Zebrane wnioski i informacje wykorzystaj w darmowym Kreatorze CV, który zapewni Ci profesjonalny układ życiorysu.

  1. Wejdź na cv.pracuj.pl
  2. Stwórz CV w wybranym szablonie i kolorze

wzór cv studentwzór cv student wzór cv student

3. Aplikuj i znajdź pracę marzeń

Powodzenia 🙂