06.09.2018 | 3 min czytania

Aplikuj bez CV! Część ogłoszeń na to pozwala

06.09.2018 | 3 min czytania

Numer telefonu, kwalifikacje i uprawnienia – to kluczowe informacje, które zazwyczaj wystarczają podczas rekrutacji wybranych grup kandydatów. Standardowe dokumenty aplikacyjne są zbędne, gdy poszukiwani są magazynierzy, spawacze i inni pracownicy fizyczni, ale też pracownicy umysłowi: inżynierowie i programiści. Portal Pracuj.pl wprowadził nową funkcję – aplikowanie bez CV. Skrócona do minimum wersja życiorysu ułatwia znalezienie zatrudnienia i przyspiesza kontakt z pracodawcami.

Od kandydatów mocno wyspecjalizowanych rekruterzy nie oczekują informacji na temat wykształcenia, hobby czy różnych dodatkowych kompetencji. Kluczowe są uprawnienia i doświadczenie
- mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj.

Z punktu widzenia zarówno kandydata, jak i rekrutera przygotowanie pełnych dokumentów aplikacyjnych nie ma wówczas aż takiego znaczenia. Z myślą o takich osobach portal Pracuj.pl wprowadził funkcjonalność, która pozwala aplikować na część ofert pracy bez wysyłania CV. Taki sposób aplikacji nie jest postrzegany jako mniej profesjonalny - stanowi odpowiedź na potrzeby niektórych grup zawodowych i umożliwia szybsze działania rekrutacyjne.

Pracownik fizyczny pilnie poszukiwany

Sytuacja na rynku pracy jest obecnie szczególnie korzystna dla pracowników fizycznych. Jak wynika z danych Pracuj.pl, w drugim kwartale 2018 r. ofert pracy skierowanych do tej grupy było o 40 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Możliwości jest wiele, a kandydaci fizyczni są otwarci na zmiany. Jeśli pojawia się interesujące ich ogłoszenie, to są gotowi niemal natychmiast, z dnia na dzień podjąć nową pracę. Z doświadczenia różnych pracowników wynika, że potencjalni pracodawcy zainteresowani są wybranymi danymi, a tradycyjny życiorys okazuje się wówczas zbędną formalnością.

Warunki zatrudnienia i obowiązki – to elementy ogłoszenia istotne dla pracownika fizycznego. Ważne, żeby w ofercie znalazły się konkretne i precyzyjne informacje. Zatrudniający chcą natomiast wiedzieć, jakie są oczekiwania finansowe kandydata, czy posiada wymagane uprawnienia i od kiedy mógłby rozpocząć pracę. Aby ustalić tego typu kwestie, nie trzeba tworzyć rozbudowanych dokumentów i organizować wieloetapowej rekrutacji – wystarczy podać kluczowe informacje w krótkim formularzu online lub telefonicznie.

Konkrety – to się liczy!

CV jest potrzebnym narzędziem i pełni bardzo ważną rolę podczas rekrutacji osób do pracy umysłowej.

Wówczas niuanse grają rolę. Ważne jest na przykład to, gdzie i jakie staże odbył kandydat, jaki kierunek studiów ukończył, jakie kompetencje rozwijał, w jakich projektach brał udział – wylicza Konstancja Zyzik.

Może się jednak okazać, że w przypadku niektórych prac umysłowych życiorys również okaże się zbędny. Przykładowo, dla rekrutera poszukującego grafika najważniejsze będzie portfolio, na podstawie którego można ocenić wiele aspektów, m.in. kompetencje, doświadczenie i znajomość programów graficznych. Podobnie jest w branży informatycznej. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT jest bardzo duże, dlatego czas gra rolę, a uproszczone procedury mogą być czynnikiem decydującym o powodzeniu rekrutacji. Od programisty oczekuje się znajomości konkretnych języków programowania. Jeśli kandydat posiada portfolio online, to wystarczy, że poda podstawowe informacje typu: kontakt telefoniczny, specjalizacja zawodowa i oczekiwana wysokość wynagrodzenia, a także wklei link do portfolio lub własnej strony internetowej.

Ważne jednak, żeby rekruter mógł zweryfikować informacje, dlatego jeśli nie wysyłamy życiorysu, to dobrze byłoby załączyć link albo inne dokumenty, na przykład próbki swoich prac – podsumowuje Konstancja Zyzik.

Jak aplikować bez CV?

Na stronie Pracuj.pl niektóre oferty pracy opatrzone są informacją: „Pracodawca nie wymaga CV”:

Wystarczy kliknąć „Aplikuj teraz” i uzupełnić formularz aplikacyjny. Należy wskazać w nim imię i nazwisko oraz numer telefonu. Istnieje możliwość dołączenia dokumentów oraz napisania krótkiej wiadomości do pracodawcy. Następnie wysyłamy zgłoszenie. Cała procedura jest szybka i bardzo wygodna zarówno dla firmy, jak i dla kandydata :).

Szukasz pracy? Sprawdź, na jakie oferty możesz odpowiedzieć bez wysyłania życiorysu.

Zobacz, jak działa nowa usługa z aplikowaniem bez wysyłania CV >>