06.06.2018 | 4 min czytania

Zainteresowania w CV – czy ciekawe hobby zwróci uwagę rekrutera?

06.06.2018 | 4 min czytania

Na wizerunek kandydata składa się wiele elementów. Rekruter ocenia Twoje kwalifikacje i kompetencje, historię zatrudnienia, zachowanie podczas spotkania, a także to, co robisz w wolnym czasie.[\top_text]

Z artykułu dowiesz się:

  • czym różnią się zainteresowania od umiejętności w CV,
  • kiedy i dlaczego warto wpisać zainteresowania do CV,
  • jakie ciekawe zainteresowania zwrócą uwagę rekrutera,
  • jak opisać swoje hobby w CV.

Mimo że hobby nie stanowi obowiązkowej rubryki w życiorysie, warto o nim wspomnieć, ponieważ oprócz umiejętności twardych nowy pracownik wnosi do firmy swoją osobowość.

Zainteresowania w CV – czym różnią się od umiejętności?

Umiejętności w CV określają to, co umiesz (na przykład obsługa kasy fiskalnej), i jak reagujesz w konkretnych sytuacjach (na przykład umiejętność pracy pod presją). Opisują więc Ciebie jako pracownika.

Zainteresowania to z kolei dodatkowa informacja, dzięki której pracodawcy łatwiej będzie poznać bliżej Twoją osobowość i znaleźć wspólny temat do interesującej rozmowy. Pokrewne zainteresowania dają też obraz, czy dany kandydat ma szanse odnaleźć się w istniejącym już zespole czy całej organizacji. Właśnie dlatego ciekawe zainteresowania i hobby w CV zwracają uwagę.

Kiedy warto wpisać zainteresowania w CV?

Rubryka z zainteresowaniami nie jest obowiązkowa w CV. Czasem nawet warto z niej zrezygnować. Przykład? Sytuacja, kiedy wiesz, że Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe mówią same za siebie i nie musisz już nic dodawać.

Zainteresowania w CV są jednak bardzo pomocne na początku kariery zawodowej. Dlatego wpisz ciekawe zainteresowania i hobby do CV, jeśli:

  • szukasz stażu lub praktyk,
  • starasz się o swoją pierwszą pracę,
  • zamierzasz się przebranżowić.

Gdzie dodać sekcję z zainteresowaniami w CV?

W najpopularniejszych szablonach CV znajdziesz te informacje na dole dokumentu. Mają one mniejsze znaczenie niż doświadczenie i umiejętności, dlatego nie trzeba ich aż tak eksponować.

Warto jednak uzupełnić tę rubrykę. Zostawienie jej pustej może wywołać u rekrutera wątpliwości. Czy byłeś zbyt leniwy, czy podszedłeś do tego niepoważnie, a może nie zwróciłeś na tę kwestię uwagi podczas uzupełniania szablonu?

Chcesz przygotować swój życiorys? Skorzystaj z kreatora CV.

Hobby w CV – dlaczego warto uwzględnić te informacje?

Oto 4 główne powody, dla których warto zamieścić informacje o zainteresowaniach w CV:

  • pokazujesz w ten sposób, jakim jesteś człowiekiem,
  • hobby w CV daje szerszy obraz umiejętności, które mogą przydać się w pracy,
  • wpisanie do CV oryginalnych zainteresowań wyróżnia Cię spośród kandydatów,
  • zainteresowania to punkt zaczepienia i element rozluźniający w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Dodatkowo lista zainteresowań w CV może dopełnić Twoje kompetencje i uzupełnić Twój wizerunek jako pracownika idealnego. Ciekawe zainteresowania w CV to przepustka do wielu rozmów kwalifikacyjnych.

Podczas spotkania rekruter traktuje tę rubrykę życiorysu jako sposób na redukcję stresu u kandydata i stworzenie przyjaznej atmosfery. Dlatego wpisz do CV przykłady, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.

Twoje CV. Zainteresowania, które warto tam wpisać

Lista zainteresowań jest bardzo długa, bo każdy może się interesować naprawdę różnymi rzeczami i mieć ciekawe hobby. Jeśli np. interesuje Cię historia blachy falistej, to śmiało wpisuj ją do CV! Ale licz się z tym, że ktoś może Cię o to zapytać.

Przykładowe zainteresowania w CV, które wywołają zaciekawienie, to np.:

·        Rysunek

Jesteś fanem komiksów i sam je tworzysz? Takie hobby może świadczyć o nietuzinkowej osobowości! Jako osoba o nieszablonowym nastawieniu do świata zapewne dobrze sobie radzisz w nietypowych, zaskakujących sytuacjach.

·        Kolorowanki

Kolorowanie odpręża, dzięki czemu łatwiej jest radzić sobie ze stresem i niepokojem. Jeśli wykonujesz trudną, stresującą pracę, umiejętność radzenia sobie z napięciem decyduje nie tylko o Twoim samopoczuciu, ale również o efektywności.

·        Zadania logiczne

Wypełniasz sudoku? Rozwiązujesz łamigłówki i krzyżówki? Lubisz grać w szachy? Takie działania wspomagają koncentrację i pamięć, a także sprzyjają rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia.

Przeczytaj także: Testy numeryczne – co to takiego?

·        Puzzle

Ułożenie obrazka z wielu małych elementów wymaga cierpliwości i determinacji. Puzzle to intensywny trening umysłu, uaktywniający części mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie i logiczne myślenie. Układanie stanowi również rozrywkę i jest przyjemną formą spędzania czasu w gronie przyjaciół.

·        Hodowla pszczół

W pracy pszczelarza niezbędne są opanowanie i cierpliwość. Wybór takiego hobby może świadczyć również o dbałości o zdrowie i środowisko.

·        Programowanie

Tworzenie programów i aplikacji wymaga zaangażowania oraz chęci ciągłego poszerzania i aktualizowania wiedzy. Liczą się również umiejętności analitycznego myślenia i przewidywania.

·        Genealogia

Dociekliwość, determinacja i umiejętność wyszukiwania informacji – to kompetencje, które rozwijasz, odtwarzając historie rodów. Zdobywanie danych często wymaga rozmów z krewnymi, archiwistami itd. Trzeba się odznaczać naprawdę wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, aby osiągać pożądane rezultaty.

Przeczytaj także: Umiejętności interpersonalne – jak je opisać?

·        Ekologia, zero waste

Troska o środowisko naturalne świadczy o Twojej wrażliwości. Dowodzi również, że potrafisz myśleć perspektywicznie i dbasz nie tylko o własne dobro. Można wysnuć z tego wniosek, że jesteś empatyczny i przewidujący.

·        Psychologia

Interesują Cię zagadnienia związane z komunikacją? Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem albo ćwiczyć asertywność? Mając taką wiedzę, możesz pracować szybciej i dokładniej. Jesteś również lepiej przygotowany do budowania relacji.

Zainteresowania w CV – inne przykłady

Myślisz, że to koniec? Oczywiście, że nie! Do wyboru masz jeszcze naprawdę wiele innych zainteresowań. Oto przykłady hobby, które możesz wpisać do CV:

  • fotografia (artystyczna/sportowa/produktowa/akty),
  • literatura (kryminał/literatura faktu/feministyczna),
  • kuchnia (włoska/grecka/francuska),
  • teatr (szekspirowski/musical),
  • historia (udział w rekonstrukcjach),
  • motoryzacja (samochody premium / majsterkowanie / renowacja motocykli),
  • podróże (po kraju / za granicę),
  • sport (zespołowy/wodny/survival).

Zainteresowania w CV – jak je opisać?

Konkretnie! Jeśli chcesz się wyróżnić spośród tłumu innych kandydatów, to musisz zaciekawić rekrutera i już na poziomie CV pokazać, że wiesz, o czym piszesz czy mówisz.

Właśnie dlatego w sekcji z zainteresowaniami w CV unikaj ogólników, jak np. „dobra książka”. Napisz, że cenisz literaturę XX wieku. Jeśli kochasz sport, również napisz jaki. Trudno kochać każdą dyscyplinę tak samo i równie dobrze znać się na wszystkim.

Nie bój się konkretyzowania. W ten sposób pokażesz, że umiesz się precyzyjnie wyrażać.

Jak dopasować zainteresowania w CV do stanowiska?

Wiele wskazówek i informacji na temat pracodawców znajdziesz np. na firmowych stronach internetowych lub na profilach pracodawców na stronie Pracuj.pl. Warto je sprawdzić, żeby dopasować zainteresowania w CV do kultury organizacyjnej firmy i jej obecnego zespołu.

Zastanów się, co może być ważne dla potencjalnego pracodawcy i czy wśród Twoich zainteresowań jest coś, co pokrywa się ze stanowiskiem, na które rekrutujesz.

Osoba, która chce zostać managerem włoskiej restauracji, może wpisać w zainteresowaniach przykładowo:

  • kuchnię włoską,
  • historię Włoch,
  • psychologię biznesu.

Ktoś, kto planuje pracować w branży artystycznej, może w zainteresowaniach w CV umieścić:

  • nowoczesny design,
  • UX,
  • malarstwo abstrakcyjne.

Osoba, która stara się o stanowisko szkoleniowca, może wpisać:

  • myślenie wizualne,
  • innowacje pedagogiczne.

To są oczywiście przykłady zainteresowań w CV, których nie należy kopiować w ciemno. Jeśli skłamiesz w CV, rekruter bardzo szybko to zauważy.