06.06.2018 | 4 min czytania

9 zainteresowań w CV, dzięki którym zaciekawisz rekrutera

06.06.2018 | 4 min czytania

Na wizerunek kandydata składa się wiele elementów. Rekruter ocenia Twoje kwalifikacje i kompetencje, historię zatrudnienia, zachowanie podczas spotkania, a także to, co robisz w wolnym czasie.

Mimo że hobby nie stanowi obowiązkowej rubryki w życiorysie, warto o nim wspomnieć, ponieważ oprócz umiejętności twardych, nowy pracownik wnosi do firmy swoją osobowość. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter traktuje tę rubrykę życiorysu jako sposób na rozluźnienie kandydata, fragment rozmowy, która pomoże mu pozbyć się stresu. Dlatego wpisz do CV tylko rzeczy, o których chcesz i lubisz rozmawiać – aby to lekkie pytanie nie zamieniło się w kolejny powód do zdenerwowania.

Zainteresowania w CV – co tam wpisać?

Zainteresowania w CV, które wywołają zaciekawienie, to np.:  

  • Rysunek

Jesteś fanem komiksów i sam je tworzysz? Takie hobby może świadczyć o kreatywności, a także o nietuzinkowej osobowości. Jako osoba o nieszablonowym nastawieniu do rzeczywistości zapewne dobrze radzisz sobie w nietypowych, zaskakujących sytuacjach.  

  • Kolorowanki

Kolorowanie odpręża i zajmuje, dzięki czemu łatwiej jest radzić sobie ze stresem i niepokojem. Jeśli wykonujesz trudną, stresującą pracę, umiejętność radzenia sobie z napięciem decyduje nie tylko o Twoim samopoczuciu, ale również o efektywności.

  • Zadania logiczne

Wypełniasz sudoku? Rozwiązujesz łamigłówki i krzyżówki? Lubisz grać w szachy? Takie działania wspomagają koncentrację i pamięć, a także sprzyjają rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. Dzięki temu Twoja sprawność intelektualna wzrasta.  

Testy numeryczne – co to takiego?

  • Puzzle

Ułożenie obrazka, np. z tysiąca niewielkich elementów, wymaga cierpliwości i determinacji. Puzzle to intensywny trening umysłu, uaktywniający części mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie i logiczne myślenie. Układanie stanowi również rozrywkę i jest przyjemną formą spędzania czasu w gronie przyjaciół.   

  • Hodowla pszczół

W pracy pszczelarza niezbędne jest opanowanie i cierpliwość. Wybór takiego hobby może świadczyć również o dbałości o zdrowie i środowisko. Pożywienie, które wytwarza się naturalnie, ma więcej składników odżywczych niż towary produkowane na skalę przemysłową.  

  • Programowanie

Tworzenie programów i aplikacji wymaga zaangażowania oraz chęci ciągłego poszerzania i aktualizowania wiedzy. Liczy się również umiejętność analitycznego myślenia i przewidywania.  

W czym programować w 2018 roku?

  • Genealogia

Dociekliwość, determinacja i umiejętność wyszukiwania informacji – to kompetencje, które rozwijasz, odtwarzając historie rodów. Zdobywanie danych często wymaga rozmów z krewnymi, archiwistami itd. Trzeba posiadać umiejętności interpersonalne, aby osiągać pożądane rezultaty.

Umiejętności interpersonalne – jak je opisać?

 

  • Ekologia, zero waste

Troska o środowisko naturalne świadczy o wrażliwości. Dowodzi również, że potrafisz myśleć perspektywicznie i troszczysz się nie tylko o własne dobro. Można wywnioskować, że jesteś empatyczny i przewidujący.  

  • Psychologia

Interesują Cię zagadnienia związane z komunikacją? Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem albo ćwiczyć asertywność? Mając taką wiedzę, możesz pracować szybciej i dokładniej. Jesteś również przygotowany do budowania relacji.

Jak kolory wpływają na efektywność w pracy?

8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy