16.01.2019 | 4 min czytania

9 elementów, które urozmaicą Twoje CV

16.01.2019 | 4 min czytania

Posiadasz nietypowe umiejętności lub zainteresowania? A może zdobyłeś nagrodę w konkursie branżowym? Tworząc CV, poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Zadbaj o to, by Twój wizerunek był spójny z dokumentami rekrutacyjnymi.

Im więcej potrafisz i wiesz, tym większe są Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Ważne, żebyś umiał zaprezentować atuty, którymi dysponujesz. Aby Twoje CV było atrakcyjniejsze, zamieść w nim elementy, takie jak na przykład:

  • Szczególne osiągnięcia

Udział w międzynarodowych konkursach, zdobyte nagrody branżowe, realizacja ciekawych projektów, praca u boku najlepszych specjalistów – wspominając o takich doświadczeniach, zaprezentujesz się jako osoba zaangażowana w rozwój zawodowy. Ważne, by informacje, które podajesz, odnosiły się do wymagań pracodawcy.

  • Języki obce

Japoński, chiński, koreański, czeski, rosyjski, holenderski – to przykłady języków obcych, których znajomość jest znacznie mniej powszechna niż umiejętność posługiwania się np. angielszczyzną. Znajomość niszowego języka może stanowić duży atut i zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.

  • Wolontariat i inne zajęcia wykonywane poza godzinami pracy

Jesteś wolontariuszem w fundacji? A może w wolnym czasie hobbystycznie organizujesz zajęcia sportowe dla dzieci lub działasz na rzecz lokalnej społeczności? Podejmowanie takich aktywności świadczy o tym, że potrafisz się angażować i jesteś empatyczny.

  • Zainteresowania

Dobrze jest wspomnieć także o zainteresowaniach, dzięki którym możesz rozwijać umiejętności. Szachy uczą logicznego myślenia. Podróże sprzyjają nauce języków obcych. Modelarstwo świadczy o cierpliwości itd.

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

  • Czcionka

Ważne, by font, który będzie dominował w Twoim życiorysie, prezentował się estetycznie i czytelnie. Dzięki temu CV stanie się bardziej wyraziste. Lepiej zrezygnować z fontów, takich jak: Courier, Comic Sans czy Vivaldi. Można postawić np. na Calibri lub Arial.   

  • Zdjęcie

Zamieszczenie zdjęcia w dokumencie ułatwia rekruterowi skojarzenie osiągnięć z konkretną osobą. Profesjonalna fotografia może również sprawić, że dokument będzie lepiej wyglądać. Zdjęcie może też spowodować, że zostaniesz zapamiętany, jeśli np. zapozujesz do niego w koszulce z hashtagiem: #zatrudnij mnie.   

  • Dodatkowe elementy graficzne

Ikonki do CV, infografiki, oś czasu – przedstawianie treści w formie obrazków i schematów ułatwia wyszukiwanie istotnych informacji, takich jak np. dane kontaktowe, kwalifikacje itd. Rysunki mogą sprawić, że dokument będzie wyglądać atrakcyjniej. Jednocześnie warto pamiętać, że to treść, a nie forma CV, jest najważniejsza.

  • Kolory

Bez względu na to, jakie kolory wybierzesz, Twoje CV powinno być czytelne i przejrzyste. Jeśli np. ubiegasz się o pracę w branży modowej, możesz posiłkować się raportami Pantone, w których wymienione są barwy najmodniejsze w danym sezonie.  

  • Załączniki

Dołącz do CV certyfikaty potwierdzające, że posiadasz umiejętności, o których wspomniałeś. Możesz zamieścić również portfolio albo link do strony internetowej z próbkami Twoich prac.  

Czytelność przede wszystkim

Umieszczając dodatkowe, kreatywne elementy w CV, warto zachować ostrożność. Życiorys może być nietuzinkowy i wyróżniać się na tle innych aplikacji. Ważne jednak, by był czytelny i jasno potwierdzał, że jesteś właściwym kandydatem na wolne miejsce pracy. Aby stworzyć przejrzysty dokument, możesz skorzystać z kreatora CV Pracuj.pl

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV