04.03.2019 | 5 min czytania

8 rzeczy, które utrudniają znalezienie pracy

04.03.2019 | 5 min czytania

Przeszkodą w zdobyciu posady mogą być niewystarczające lub nieodpowiednie kwalifikacje. Dużo zależy też od Twojego nastawienia. Zastanów się również, czy brak wiadomości od rekruterów nie jest spowodowany wysyłaniem niespersonalizowanego CV.

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

  • Małe zaangażowanie

Problemy w znalezieniu pracy mogą wynikać ze zbyt małego zaangażowania, np. nieregularnego wysyłania swojego życiorysu. Ważne jest systematyczne sprawdzanie ofert pracy, np. na portalu Pracuj.pl – korzystanie z aplikacji mobilnej pozwala na przeglądanie ogłoszeń w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Przed wysłaniem życiorysu koniecznie zapoznaj się z wymaganiami pracodawcy i spersonalizuj CV tak, by było ono dopasowane do konkretnej oferty. Jeżeli Twoje kwalifikacje nie są wystarczające w przypadku większości ofert, jest to cenna informacja - powinieneś skupić się na rozwijaniu kompetencji, by znaleźć pracę w interesującej Cię branży.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

  • Błędy w CV

Potencjalnego pracodawcę mogą odstraszyć błędy w Twoim CV. Przed wysłaniem dokumentu dokładnie sprawdź treść. Zwróć uwagę, czy nie występują żadne literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne.

  • Brak niezbędnych danych w CV

Utrudnieniem w znalezieniu pracy może być również brak możliwości skontaktowania się z Tobą. W CV należy umieścić numer telefonu oraz adres e-mail. Jeżeli o tym zapomnisz, rekruter nie będzie mógł odpowiedzieć na Twoją aplikację.

Perfekcyjne CV, czyli jakie?

  • Niewłaściwy adres odbiorcy dokumentu

Przed wysłaniem CV zawsze sprawdź, czy wpisałeś prawidłowy adres e-mail. Być może firma nie odpowiada na Twoje zgłoszenie, ponieważ – np. z powodu błędnej litery - wcale nie otrzymała właściwych dokumentów.

  • Brak wymaganych umiejętności

Przeszkodą w znalezieniu pracy może być także niespełnienie wymogów formalnych. Jeżeli w firmie wymagana jest znajomość języka niemieckiego, a Ty deklarujesz jedynie znajomość języka angielskiego, Twoja kandydatura może zostać odrzucona. Zanim wyślesz CV, upewnij się, czy Twoje umiejętności odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy.

  • Brak doświadczenia/zbyt wysokie kwalifikacje

Trudności w znalezieniu pracy mogą wynikać z braku doświadczenia zawodowego albo posiadania zbyt wysokich kwalifikacji. Jeżeli rekruter szuka osoby o minimum 3 – letnim doświadczeniu, to prawdopodobnie nie zaprosi na rozmowę kandydata, który dopiero skończył studia. Czasem przeszkodą okazuje się również zbyt duże doświadczenie. Pracodawca, który wie, że Twoje kwalifikacje przewyższają jego potrzeby, będzie się obawiać, że szybko zrezygnujesz z pracy, by szukać większych wyzwań i możliwości zawodowych.

Duże doświadczenie – duży kłopot czy duży atut?

  • Niewłaściwe zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się – Twoje CV zainteresowało rekrutera na tyle, że zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jej wynik zależy przede wszystkim od Twojej postawy – jeśli zachowasz się niewłaściwie, stracisz szansę na zatrudnienie. Ważna jest Twoja punktualność, znajomość działalności firmy i sprecyzowane cele zawodowe. Możesz również zostać poproszony o rozwiązanie zadania, dlatego warto być na to przygotowanym. Jeśli mimo starań nie otrzymasz propozycji zatrudnienia, wyciągnij wnioski – pomocne będzie zwrócenie się do rekrutera o informację zwrotną na temat Twojej kandydatury. Być może inna osoba aplikująca na dane stanowisko wykazała się lepszym dopasowaniem do kultury organizacyjnej firmy.

  • Brak wiary we własne możliwości

Jeśli Twoje umiejętności i doświadczenie zainteresowały rekrutera, to znaczy, że masz szansę na objęcie stanowiska. Pokazując swoją niepewność, brak wiary w siebie i strach przed projektami, możesz zaprzepaścić swoją szansę na pracę. Aby zwiększyć poczucie własnej wartości, pomyśl o posiadanych kompetencjach i kwalifikacjach – to właśnie dzięki nim możesz objąć wymarzoną posadę.