25.06.2018

8 błędów w CV, których unikniesz dzięki Kreatorowi CV

25.06.2018

Nieusystematyzowana lub rozwlekła treść albo zbyt intensywne kolory – to przykładowe mankamenty życiorysu, które mogą osłabić nasze szanse w rekrutacji. Tworząc dokument, warto korzystać z narzędzi, takich jak Kreator CV Pracuj.pl. W ten sposób można uniknąć najpoważniejszych błędów.   

Jak stworzyć profesjonalny życiorys?

Przygotowując CV, możemy używać np. programów graficznych. Wymaga to jednak umiejętności i czasu. Kiedy wykonujemy takie zadanie samodzielnie i nie mamy dużej wiedzy na temat tego, jak powinny wyglądać dokumenty rekrutacyjne, możemy osiągnąć niezadowalające rezultaty. Niektóre pomyłki mogą sprawić, że nasza kandydatura zostanie szybko odrzucona. Chodzi np. o takie błędy jak:

  • Zbyt odważna szata graficzna

Agresywna lub niedopasana kolorystyka, przesadnie ozdobna czcionka czy niepotrzebne ozdobniki – to wszystko odwraca uwagę od treści. CV powinno być estetyczne i przejrzyste. Możemy je szybko stworzyć, korzystając z Kreatora CV Pracuj.pl.

  • Nieusystematyzowana treść

Informacje, jakie zamieszczamy w życiorysie, muszą być uporządkowane. Dzięki temu rekruter może sprawnie zweryfikować, czy posiadamy doświadczenie, kwalifikacje i cechy niezbędne w danej pracy. Chaotyczne aplikacje nie robią dobrego wrażenia. Kreator umożliwia wybór jednego z szablonów. Wystarczy wprowadzić do niego swoje dane.  

  • Różne formy zapisu

Brak konsekwencji w wyborze form zapisu sprawia, że prezentujemy się jako osoby niedokładne i chaotyczne. Jeśli uznajemy, że chcemy podawać daty w formie: „czerwiec 2017”, nie możemy w innym miejscu napisać: „VI 2017”. Kreator pozwala uniknąć takiego błędu.

  • Zbyt długie opisy

Stosowanie zawiłych konstrukcji gramatycznych utrudnia zrozumienie tekstu. Opisy powinny być krótkie. Tylko wtedy można wyczytać z nich najważniejsze informacje.   

  • Brak istotnych treści

Błędem jest niestosowanie selekcji danych w życiorysie i dodawanie treści, które nie mają znaczenia z perspektywy konkretnej rekrutacji. Zdarza się także, że zapominamy o zamieszczeniu informacji dotyczących np. odbytych szkoleń czy naszych zainteresowań. Takie zagrożenie występuje szczególnie wtedy, gdy przygotowujemy dokument w pośpiechu lub w stresie.  Warto eksponować takie informacje, które są szczególnie ważne dla danego pracodawcy.

  • Niepotrzebne informacje

Dzięki wskazówkom, jakie pojawiają się w Kreatorze Pracuj.pl, nie zamieścimy w CV zbędnych treści. Przy każdej uzupełnianej sekcji występuje krótki opis tego, co powinno się w niej znaleźć, a czego lepiej unikać. Dotyczy to np. wykształcenia. Opisując je, najlepiej wspomnieć o ostatnim zakończonym etapie edukacji.

  • Uniwersalne CV

Warto modyfikować treść życiorysu, dopasowując ją do wymagań wskazanych w ofercie. Rozsyłanie tego samego egzemplarza do każdego pracodawcy świadczy o braku zaangażowania. Zapisując CV w profilu na stronie Pracuj.pl, możemy sprawnie modyfikować tekst.  

  • Plik, który trudno odczytać

Dokument, który wysyłamy pracodawcy powinien być zapisany w formacie PDF. Dzięki temu mamy pewność, że będzie prezentował się identycznie, niezależnie od tego, jakie oprogramowanie posiada odbiorca.

Kreator CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl.