23.05.2017

7 porad jak dopracować CV

23.05.2017

Dobrze napisane CV może okazać się „biletem wstępu” na rozmowę kwalifikacyjną i tym samym zwiększyć szanse na otrzymanie pracy. Warto włożyć wysiłek w tworzenie i dopracowywanie życiorysu. Napisz CV online i otrzymaj wymarzoną posadę!  

1. Zadbaj o profesjonalny wygląd CV

Przeglądając przejrzysty i estetyczny życiorys, rekruter może szybko wychwycić najistotniejsze informacje na temat kandydata. CV to być może pierwsza forma kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Postaraj się o dobre wrażenie. Wybierz prosty krój czcionki, a pogrubienia, kursywę oraz inne efekty wykorzystuj z umiarem. Dobierz właściwą, wyważoną kolorystykę.    

2. Dopasuj życiorys do wymagań pracodawcy

Zmodyfikuj swoje CV pod kątem oczekiwań potencjalnego szefa, nawet jeśli posiadasz już gotowy dokument. Tworząc albo przekształcając życiorys, postaraj się pokazać, że to właśnie Ty jesteś tym, na kogo czeka pracodawca. Pamiętaj, aby podawać tylko prawdziwe informacje – najlepiej takie, które możesz udokumentować.  

3. Opisz doświadczenie i umiejętności zawodowe

Choć wykształcenie jest ważne, pracodawca oczekuje od Ciebie przede wszystkim konkretnych umiejętności i doświadczenia. Poświęć odpowiednią ilość czasu na opisanie tej sekcji. Zwięźle określ, co potrafisz i opisz swoje dotychczasowe obowiązki, uwzględniając wymagania podane w ogłoszeniu. Wspomnij też o takich aktywnościach, jak wolontariat i działalność w organizacjach pozarządowych. Pokaż, jak wpłynęły na Twój rozwój i zdobywanie określonych umiejętności.

4. Formułuj krótkie i treściwe komunikaty

Profesjonalne CV nie powinno mieć zbyt dużej objętości, dlatego pisz zwięźle i konkretnie. Postaraj się „skondensować” informacje i zawrzeć kluczowe fakty. Forma nie może jednak przerastać treści. Pamiętaj też, że CV to nie list motywacyjny.  

5. Dodaj profesjonalną fotografię

Jak zamieścić zdjęcie w CV, aby wyglądało profesjonalnie? Polscy pracodawcy przykładają dużą wagę do zdjęcia zamieszczonego w CV. Dodaj do swojego życiorysu fotografię, na której widać Twoją twarz i ewentualnie ramiona. Mężczyzna powinien mieć na sobie jasną koszulę i ciemną marynarkę, a kobieta – garsonkę lub elegancką, raczej gładką bluzkę. Ubiór także świadczy o profesjonalizmie.  

6. Sprawdź poprawność tekstu

Literówki oraz drobne błędy interpunkcyjne - mimo że nie są szczególnie istotnymi uchybieniami w tekście, irytują i utrudniają czytanie. Rekruterzy zwracają na nie uwagę, dlatego zanim wyślesz swoje CV, przeczytaj je wielokrotnie. Twój mózg, który jest przyzwyczajony do widoku tekstu, może zlekceważyć różne błędy. Poproś osobę postronną o przeczytanie Twojego życiorysu i wychwycenie ewentualnych niedociągnięć. Staranne CV świadczy o Twoim zaangażowaniu i nastawieniu do procesu rekrutacyjnego.

Generator CV

CV creator (kreator CV) to narzędzie, dzięki któremu zdołasz szybko stworzyć profesjonalny życiorys. Generator znajdziesz w serwisie Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl. Nie musisz biegle obsługiwać programów graficznych, aby napisać CV, które może stać się Twoją przepustką do kariery.