29.03.2018 | 5 min czytania

7 błędów w liście motywacyjnym – jak ich uniknąć?

29.03.2018 | 5 min czytania

Profesjonalne dokumenty aplikacyjne to cenne źródło wiedzy na temat kandydata. Ciekawy list motywacyjny może sprawić, że potencjalny pracodawca zaproponuje Ci angaż w swojej firmie. Aby tak się stało, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z typowych błędów.  

Rozpoczynasz karierę? Chcesz zdobyć doświadczenie w nowej branży? Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, określ swój cel. Dzięki temu możesz zdecydować np., jaka umowa i wymiar czasu pracy byłyby dla Ciebie odpowiednie. Aby poszukiwania zakończyły się sukcesem, zastanów się, dlaczego jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Unikaj także błędów w liście motywacyjnym, które łatwo popełnić:

  • List bez ogłoszenia

Chciałbyś podjąć pracę w wybranej firmie, ale aktualnie nie prowadzi ona naboru? Możesz wyjść z inicjatywą i zaproponować swoją kandydaturę. List motywacyjny dołącza się do CV na prośbę pracodawcy wyrażoną w ofercie. Skoro nie ma ogłoszenia, lepiej zdecydować się na podanie o pracę.

Jak napisać podanie o pracę?

  • Kilka ofert, jeden list

Jeśli pracodawca sygnalizuje w ofercie, że oczekuje listu motywacyjnego, liczy, że dostarczysz unikatowy dokument. Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić, jest skopiowanie listu, który wysłałeś wcześniej do innych firm. List motywacyjny przygotowuje się pod kątem konkretnej oferty.  

  • Brak adresata

Każdy list powinien być skierowany do konkretnej osoby. Dowiedz się, kto w danej firmie odpowiada za rekrutację. Zaadresuj dokument, podając imię i nazwisko tej osoby oraz nazwę jej stanowiska.  

  • Potoczny język

List motywacyjny to oficjalne pismo, które może być dołączone do naszych akt osobowych, jeśli podejmiemy pracę. Pisząc go, nie powinniśmy używać ani zbyt górnolotnych, ani potocznych sformułowań.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika – ABC

  • Postawa roszczeniowa

Proszę kontaktować się ze mną za pośrednictwem…”, „Liczę na szybką odpowiedź.” – kultura osobista i takt kandydata są tak samo istotne, jak kwalifikacje zawodowe. Pisząc list motywacyjny, warto ostrożnie formułować zdania.

  • Ogólniki

Jestem kreatywny, komunikatywny i elastyczny.”, „Posiadam predyspozycje do wykonywania tego zawodu” – takie komunikaty nie niosą za sobą żadnej treści. O Twoich umiejętnościach najlepiej świadczą działania, jakie wykonywałeś na poprzednich stanowiskach oraz sukcesy, jakie odniosłeś.

  • Nadmiar tekstu

Długie, zawiłe zdania i niepotrzebne informacje również mogą zaszkodzić Twojemu wizerunkowi. Tworząc list, opieraj się na konkretnych informacjach i przedstawiaj je w czytelny sposób.  

https://www.youtube.com/watch?v=iVKm0ny9qUQ

Jak napisać list motywacyjny?

Przygotowując dokumenty rekrutacyjne, możesz korzystać ze wzorów (https://porady.pracuj.pl/listy/). Pamiętaj jednak, że list motywacyjny powinien świadczyć o Twojej wyjątkowości. Aby osiągać cele zawodowe i czerpać satysfakcję z pracy, należy nieustannie się rozwijać – w życiu osobistym i zawodowym. Jeśli zainwestujesz czas i wysiłek w swój rozwój, zyskasz nowe możliwości. Ważne, by dokument, jaki wysyłasz do pracodawcy, był zapisany w odpowiednim formacie. Warto dołączyć do maila aplikacyjnego list motywacyjny PDF do pobrania.