05.11.2018 | 4 min czytania

6 wskazówek, jak udoskonalić CV

05.11.2018 | 4 min czytania

Wyobraź sobie, że analizujesz plakat reklamujący koncert i znajdujesz liczne błędy oraz niedociągnięcia graficzne. Nie dostrzegasz daty i miejsca, w którym odbędzie się wydarzenie. To wystarczy, by zniechęcić Cię do uczestnictwa, prawda? Tworząc afisz, ulotkę, a także… CV, warto przyjąć perspektywę odbiorcy. Dostarcz pracodawcy życiorys, z którego można łatwo wyczytać, że spełniasz wymagania.   

Budowanie marki osobistej to jeden z filarów kariery zawodowej. Podstawową wizytówką kandydata jest życiorys. Jeśli chcesz, by CV dobrze o Tobie świadczyło:

  • Aktualizuj dane

Napisałeś CV pięć lat temu i teraz wysłałeś je w zupełnie niezmienionej postaci, ponieważ zależało Ci na terminie? Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji. Jak wynika z danych Pracuj.pl, w 2016 r. 74% Polaków aktywnych zawodowo nie posiadało aktualnego CV. Warto znaleźć się w grupie 26% osób, które znajdują czas na odświeżanie dokumentów, np. poprzez dodanie aktualnego zdjęcia, rozbudowanie opisu obowiązków oraz uzupełnienie informacji, które mają znaczenie dla potencjalnego pracodawcy.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

  • Zadbaj o rzetelny opis doświadczenia zawodowego

W e-booku Pracuj.pl „CV i list motywacyjny. Jak napisać, by przykuć uwagę rekrutera?” czytamy:

Pamiętaj, rekruterzy 58% czasu poświęcanego na zapoznanie się z CV spędzają na analizie doświadczenia, dlatego powinno ono być najważniejszą sekcją

Ważne, żeby z Twojego CV wynikało, jakie obowiązki wykonywałeś na poprzednio zajmowanych stanowiskach. Dzięki temu potencjalny pracodawca dowie się, że dobrze radzisz sobie z określonymi zadaniami. Ważne, żebyś nawiązywał do zakresu odpowiedzialności pokrywającego się z wymaganiami wskazanymi w ofercie pracy

  • Pamiętaj o słowach kluczowych

Znaczenie ma nie tylko to, co komunikujesz w CV, ale również w jaki sposób to robisz. Rozwijanie, doskonalenie, analizowanie, przystosowanie, osiąganie – słowa, które zamieszczasz w swoim życiorysie, mogą świadczyć o tym, że realizujesz cele zawodowe i nieustannie dążysz do rozwoju.   

Lista słów pomocnych przy pisaniu CV

  • Sformatuj tekst

Ważne, by Twoje CV było dopracowane pod względem merytorycznym i językowym, ale dobrze jest poświęcić uwagę także graficznej stronie dokumentu. Czytelna czcionka, odpowiednia wielkość liter, justowanie, przenoszenie krótkich wyrazów do kolejnego wersu – warto dbać o szczegóły, które mogą świadczyć o Twoim zaangażowaniu… albo jego braku. Pamiętaj o ponownym formatowaniu za każdym razem, kiedy wprowadzasz zmiany.   

  • Zamieść linki

Prowadzisz blog? Masz własną stronę internetową? Napisz o tym w CV. Zadbaj, by pracodawca zyskał dostęp do różnorodnych źródeł informacji na Twój temat. Dzięki temu będzie mógł dokładniej przyjrzeć się Twojemu zawodowemu obliczu.

  • Działaj!

Aby Twoje CV było bogate i wartościowe, inwestuj czas i wysiłek w rozwój. Angażuj się w projekty oraz inne przedsięwzięcia zawodowe, dzięki którym będziesz mógł rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności zawodowe, interpersonalne itd. Uczęszczaj na kursy i szukaj dodatkowych możliwości doskonalenia. Taka postawa sprzyja spełnianiu marzeń oraz budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości.  

Czy lepsze jest wrogiem dobrego?

Warto poświęcać czas i wysiłek na poprawianie CV. Dobrze jest jednak zachować zdrowy umiar i znaleźć chwilę również na regularne przeglądanie ogłoszeń oraz doskonalenie umiejętności. Koncentrując się wyłącznie na jednej kwestii, łatwo zaniedbać inne, równie ważne aspekty. Poza tym istnieje ryzyko, że jeśli będziesz przykładać wagę wyłącznie do życiorysu, po czasie przestaniesz dostrzegać błędy albo zaczniesz dodawać zbędne elementy.   

Perfekcyjne CV, czyli jakie?

Uważaj na te błędy.

Skorzystaj z kreatora CV, jeśli chcesz stworzyć profesjonalny i poprawny dokument, który pomoże Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.