6 rzeczy, które muszą znaleźć się w CV

Analizując Twoje CV, rekruter chce zweryfikować, czy posiadasz niezbędne doświadczenie i kwalifikacje do wykonywania pracy. Istnieje szansa, że weźmiesz udział w kolejnym etapie rekrutacji, jeśli podasz informacje kluczowe dla potencjalnego pracodawcy. Warto zastanowić się także nad uzupełnieniem życiorysu o dodatkowe treści, dotyczące np. Twoich celów zawodowych i zainteresowań.  

Zanim przystąpisz do tworzenia CV, zastanów się, czy chcesz wykonywać pracę, o którą się ubiegasz. Wysyłanie aplikacji na chybił trafił może niepotrzebnie wydłużyć czas poszukiwań i przysporzyć Ci przykrych emocji, takich jak zniecierpliwienie czy frustracja. Ważne, by w Twoim życiorysie znalazły się: 

  • Dane osobowe

Imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu – to dane podstawowe dla rekrutera. Pozwalają one na identyfikację kandydata oraz umożliwiają udzielenie mu informacji na temat wyników rekrutacji. Zanim wyślesz CV, upewnij się, że wszystko poprawnie zapisałeś – drobny błąd w adresie e-mail może sprawić, że nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. 

  • Doświadczenie

Zadania, które wykonywałeś w przeszłości, mogą wskazywać na umiejętności, jakie posiadasz. Opisując historię zatrudnienia, zacznij od najbardziej aktualnych stanowisk, stopniowo docierając do wcześniejszych. W sekcji „doświadczenie” warto odnotować także sukcesy. Jeśli dotychczas nie pracowałeś, możesz wspomnieć o wygranych konkursach i olimpiadach, wolontariacie oraz stażach. Warto pisać też o działalności internetowej, jak np. blogowanie czy nagrywanie i publikowanie filmów – oczywiście pod warunkiem, że obszar działalności w sieci pokrywa się z zadaniami zawodowymi. Ważne, by Twoja ścieżka kariery wskazywała na to, że realizujesz cele i masz konkretny plan rozwoju.  

  • Wykształcenie

W toku nauki zdobywa się nie tylko wiedzę, ale i uprawnienia. Są one konieczne, jeśli np. chcesz podjąć pracę w charakterze nauczyciela, pielęgniarki czy psychologa. Opisując wykształcenie, zacznij od ostatnich szczebli edukacji, np. od studiów podyplomowych czy doktoranckich. Możesz dołączyć też informację o temacie pracy dyplomowej, jeśli Twoje zainteresowania badawcze są związane z pracą, o którą się starasz

  • Kursy i szkolenia

Kompetencje zawodowe rozwija się także w trakcie kursów. Warto wspomnieć w CV o szkoleniach, jakie masz za sobą – pod warunkiem, że wyposażyły Cię w umiejętności przydatne w konkretnej pracy. Pamiętaj, aby regularnie aktualizować dane zamieszczone w tej sekcji.  

  • Języki obce

Znajomość języków obcych korzystnie wpływa na sytuację kandydata na rynku pracy. Nawet jeśli pracodawca jej nie wymaga, zyskujesz dzięki niej dostęp do licznych źródeł wiedzy fachowej. Uzupełniając w CV informacje na temat kompetencji językowych, wskaż poziom swoich umiejętności i podaj nazwę certyfikatu, który zdobyłeś

  • Umiejętności

Warto poinformować również o dodatkowych kompetencjach, które pomagają lepiej wywiązywać się z obowiązków przypisanych do stanowiska. Chodzi np. o znajomość konkretnego oprogramowania, prawo jazdy oraz inne umiejętności istotne z punktu widzenia pracodawcy. 

Podsumowanie, zdjęcie, zainteresowania – dodatkowe treści w CV 

Życiorys może zawierać także dodatkowe dane i elementy, takie jak data urodzenia. Możesz podać ją na etapie rekrutacji, ale nie musisz tego robić. Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy pracodawca ma prawo zażądać od Ciebie tej informacji później, po podjęciu decyzji o zatrudnieniu. Może też poprosić np. o wskazanie adresu do korespondencji. W CV umieszcza się również zdjęcie. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej fotografii, brak tego elementu nie powinien znacząco wpłynąć na Twoje szanse w rekrutacji. 

Warto wspomnieć także o zainteresowaniach i pasjach, jeśli chcesz, aby potencjalny pracodawca lepiej Cię poznał i zapamiętał. Informacje, które podajesz, powinny być precyzyjne. Nie wystarczy, że wspomnisz o zainteresowaniu sztuką – ważne, byś konkretnie opisał swój gust i wskazał, że chodzi np. o malarstwo barokowe.   

Ochrona danych osobowych a proces rekrutacji

Czytelność, zwięzłość, dopasowanie do wymogów pracodawcy – to podstawowe cechy profesjonalnego życiorysu. W darmowym e-booku Pracuj.pl „CV i list motywacyjny. Jak napisać, by przykuć uwagę rekrutera?” znajdziesz wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć kompletne CV.

Przygotowując dokument, możesz korzystać ze wzorów dostępnych na Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl/wzory-cv-i-listow-motywacyjnych/ 

Oceń: