05.12.2019 | 5 min czytania

5 sformułowań, które niewiele wnoszą do Twoich dokumentów aplikacyjnych

05.12.2019 | 5 min czytania

Konkretne i adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz – takie powinno być CV wysyłane w odpowiedzi na ofertę pracy. Zamieszczanie w dokumencie słów niepotwierdzonych dokonaniami nie pomoże Ci w budowaniu wiarygodnej marki osobistej, dlatego dobrze jest zadbać o treść.  

Wysłałeś w swoim życiu setki CV i doczekałeś się niewielu odpowiedzi? Być może wynika to z braku konkretnych informacji, których szukają rekruterzy. Zamieszczanie ogólników i frazesów jest stratą czasu i energii. Zdania, których lepiej unikać, to na przykład: 

1. Jestem komunikatywny i punktualny

CV powinniśmy traktować jako naszą profesjonalną, biznesową wizytówkę i zawierać w nim tylko informacje najistotniejsze pod kątem oferty pracy, na którą aplikujemy. 
- Urszula Zając-Pałdyna, właścicielka agencji doradztwa personalnego let’s HR

Zdaniem eksperta pisanie wprost o cechach, takich jak komunikatywność, odporność na stres czy dobra organizacja jest zasadne tylko pod warunkiem, że dokonamy personalizacji i dostosujemy się do oczekiwań potencjalnego szefa.

Warto pamiętać o tym, że kompetencje miękkie w CV powinny pojawić się wtedy, gdy pracodawca w ogłoszeniu o pracę kładzie na nie nacisk. W innym przypadku możemy je pominąć, a skupić się na twardych elementach, takich jak odbyte szkolenia czy uzyskane certyfikaty.
- Urszula Zając-Pałdyna, właścicielka agencji doradztwa personalnego let’s HR.

2. Potrafię zarządzać zespołem

Umiejętności delegowania zadań czy motywowania i integrowania zespołu mają ogromne znaczenie na stanowiskach kierowniczych. Aby zaprezentować w CV, że je posiadasz, warto posługiwać się liczbami i konkretnymi dokonaniami. Możesz np. wspomnieć o tym, że zespół, za który odpowiadałeś, realizował cele na poziomie X%. Warto też podać, jak liczny był zespół czy dział, którym kierowałeś. 

Miękkie kompetencje studenta w cenie

3. Dobrze radzę sobie z obsługą komputera

Umiejętność obsługi komputera jest ważna w wielu zawodach. Wymagania stawiane kandydatom różnią się jednak w zależności od branży, profesji czy stanowiska. Ważne, żebyś wskazał nazwy systemów i programów komputerowych, jakie opanowałeś i określił poziom umiejętności. Dobrze, jeśli możesz potwierdzić swoje kompetencje, okazując certyfikaty i zaświadczenia o ukończonych szkoleniach.  

4. Znam język angielski

Określenie poziomu znajomości języka obcego ma kluczowe znaczenie. Ważne, by pracodawca wiedział, czy posługujesz się wyłącznie podstawowym słownictwem i zwrotami, czy osiągnąłeś biegłość w mowie i piśmie. Certyfikaty stanowią wiarygodne potwierdzenie kompetencji językowych, dlatego warto przystępować do egzaminów certyfikujących. 

5. Interesuję się literaturą i muzyką

W CV możesz zamieścić również informacje o tym, jak najchętniej spędzasz wolny czas. Nie jest to konieczne, ale może okazać się przydatne. To, co robisz po pracy, może wskazywać na konkretne cechy charakteru, np. proaktywność (organizacja festiwali muzycznych), empatię (działanie w fundacji) czy wytrwałość (uprawianie określonej dyscypliny sportu). Ważne, aby opis hobby był konkretny. Unikaj ogólnikowych  sformułowań.   

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Słowa – klucze. Co sądzą o nich rekruterzy?

Sformułowania, które zamieszczamy w CV, mają znaczenie. Posługiwanie się konkretnymi słowami może zadecydować o tym, czy dokument przejdzie wstępną selekcję. Urszula Zając-Pałdyna tłumaczy, jakie zwroty są istotne dla specjalistów HR: 

Zdarza się, że rekruterzy korzystają ze wsparcia systemów komputerowych wyłapujących określone frazy, jednak warto pamiętać o tym, że wpisują oni wtedy słowa-klucze dla danego stanowiska. Przykładowo, wprowadzają frazę „Java”, jeśli szukają kogoś znającego ten język. Nikt nie pokusiłby się o poszukiwanie bardziej ogólnych zwrotów. 

Ekspert podkreśla, że kluczowe aspekty to doświadczenie, umiejętności i wykształcenie potencjalnego pracownika:   

Rekruter chce po zapoznaniu się z aplikacją mieć jasny pogląd na to, czy warto zaprosić kandydata na spotkanie, czy też nie. Profesjonalne zwroty nic nam nie dadzą, jeśli nie wpasowujemy się w profil kandydata, którego poszukuje pracodawca.

Jak wyeksponować swoje osiągnięcia w CV?

Umiejętność analizowania oczekiwań potencjalnego szefa i zamieszczanie w CV komunikatów sformułowanych w jasny, precyzyjny sposób mogą zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wykorzystaj swoją szansę i stwórz profesjonalny życiorys

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV