12.09.2017

5 oznak doskonałego CV

12.09.2017

Od lat wysyłasz to samo CV, nie zmieniasz w nim za wiele, a jedynie uzupełniasz o aktualne informacje. To wygodna strategia, jednak niekoniecznie najlepsza. Twoje CV jest z pewnością dobre, ale… czy nie mogłoby być lepsze? Radzimy - spójrz krytycznie na swój życiorys i sprawdź, czy można w nim coś poprawić. Dla ułatwienia podajemy 5 oznak, które wskazują, że Twoje CV jest faktycznie bliskie ideału. Do dzieła!

  1. Twoje CV jest zawsze dopasowane do oferty pracy

Po rzuceniu okiem na Twój życiorys, rekruter powinien pomyśleć - takiego kandydata szukamy! Dlatego przed wysłaniem CV, dokładnie przyjrzyj się ogłoszeniu, na które odpowiadasz i zmodyfikuj dokument pod jego kątem. Jeżeli firma szuka osób doświadczonych w zarządzaniu projektami, szczególnie wyeksponuj ten element swojej kariery. Podobnie z kompetencjami - jeśli kandydat ma być graczem zespołowym, podkreśl, że doskonale odnajdujesz się we współpracy w grupie i masz w tym doświadczenie. To dodatkowa praca, którą włożysz w przygotowanie CV, ale gwarantujemy - warto!

Stwórz w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV >>

  1. Twoje CV jest czytelne

CV ma w jak najbardziej przystępny i czytelny sposób przedstawić Twoją kandydaturę rekruterowi. Dlatego nie przesadzaj z wymyślną formą (chyba że aplikujesz na stanowisko grafika); postaw raczej na przejrzyste CV. Rekruter powinien bez trudu znaleźć w nim najważniejsze informacje i juz po rzuceniu okiem na dokument, wiedzieć, jakim jesteś kandydatem i jakie są Twoje szczególnie mocne strony. Zadbaj, aby CV dobrze się czytało - stosuj wypunktowania, pogrubienia, oddzielaj sekcje od siebie. Dobrze skorzystać tutaj ze sprawdzonego szablonu - szczególnie polecamy wygodny Kreator CV, który gwarantuje łatwe stworzenie czytelnego i estetycznego życiorysu.

  1. Twoje CV eksponuje doświadczenie

Jak pokazały badania przeprowadzone przez Pracuj.pl, w CV najważniejsze jest doświadczenie. Na tę sekcję w pierwszej kolejności zwracają uwagę rekruterzy. Dlatego poświęć jej najwięcej uwagi. Zadbaj o dokładne podanie dat, nazw stanowisk i krótkiego opisu obowiązków, który powie coś więcej o pracy wykonywanej przez Ciebie w poszczególnych firmach.

  1. Twoje CV nie zawiera niepotrzebnych elementów

Dobre CV nie jest zbyt długie. I choć konieczność zmieszczenia wszystkich informacji na dwóch stronach to mit, jednak wysyłanie wielostronicowego dokumentu również mija się z celem. Aby zawrzeć w życiorysie jedynie najpotrzebniejsze informacje i fakty, przeprowadź ostrą selekcję treści. Wyrzuć stan cywilny czy wiek, nie wpisuj informacji o liceum (chyba że dopiero zaczynasz karierę zawodową), usuń najstarsze i najmniej istotne doświadczenia zawodowe, prace dorywcze z czasów studenckich czy dawne staże w innej branży niż Twoja obecna. Pamiętaj, że dla rekrutera najważniejsze jest to, co robiłeś w ciągu ostatnich kilku lat. Nie wypisuj też całej gamy kompetencji skopiowanych z ogólnodostępnego szablonu - lepiej zaznacz kilka najważniejszych, które faktycznie odpowiadają Twojej wiedzy i umiejętnościom.

  1. Twoje CV jest profesjonalne w 100%

Nawet najlepsze CV może popsuć jeden drobny element, który nie pasuje do całości. Aby wypaść w pełni profesjonalnie, sprawdź, czy w Twoim życiorysie nie powtarzasz od lat błędu, na który sam już nie zwracasz uwagi, a który może razić rekrutera. Czy Twoje zdjęcie jest na pewno profesjonalne i aktualne? Czy podajesz adres e-mail zawierający przynajmniej Twoje nazwisko? Czy nie kopiujesz od lat jakiegoś błędu ortograficznego albo stylistycznego? Dobrym pomysłem jest poproszenie kolegi o przejrzenie Twojego CV - może zwróci uwagę na coś, co Tobie nie rzuca się w oczy, a szkodzi Twojemu wizerunkowi.

Czy Twoje CV jest bliskie ideału?