20.09.2020 | 5 min czytania

Zdjęcie do CV – jak powinno wyglądać i jakich błędów unikać? Najważniejsze zasady

20.09.2020 | 5 min czytania

Profesjonalna, wysokiej jakości, aktualna, na neutralnym jasnym tle - taka powinna być fotografia w życiorysie. Część kandydatów decyduje się na jej samodzielne wykonanie, np. w postaci selfie zrobionego telefonem komórkowym. Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania, jakie zdjęcia do CV wybrać, jak dodać zdjęcia do CV i czy CV ze zdjęciem to absolutna konieczność – tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi![\top_text]

Z artykułu dowiesz się:

 • czy musisz umieścić zdjęcie w CV,
 • czy brak zdjęcia w CV skreśla Cię jako kandydata,
 • jakie zdjęcie do CV wybrać,
 • jaki jest najlepszy rozmiar zdjęcia do CV,
 • jakich błędów przy wyborze zdjęcia do CV unikać.

Czy w CV musi być zdjęcie?

CV ze zdjęciem czy bez? Tak naprawdę to nie powinno mieć dużego znaczenia. To, jak wyglądasz, nie determinuje tego, czy będziesz dobrym pracownikiem. A jednak zdjęcie w CV spędza sen z powiek wielu osobom starającym się o pracę.

Badanie eyetrackingowe przeprowadzone przez Pracuj.pl pokazuje, że na analizę zamieszczonych w CV zdjęć rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu. Dużo ważniejsze są dla nich:

 • doświadczenia kandydata(58% czasu poświęconego na analizę CV),
 • wykształcenie (9% czasu),
 • umiejętności (5% czasu).

Jak to więc jest? Czy w CV powinno być zdjęcie? Odpowiedź brzmi: nie. Umieszczanie zdjęcia w CV nie jest wymogiem. CV i zdjęcie stanowią jednak ważne połączenie, jeśli zależy Ci na dodaniu swojemu życiorysowi bardziej osobistego rysu.

Tak naprawdę to Ty musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wyślesz CV ze zdjęciem, czy bez niego. Decyzja należy do Ciebie! Masz taką możliwość, ale wcale nie musisz z niej korzystać, jeśli z jakiegoś powodu jest to dla Ciebie niekomfortowe.

Przeczytaj także: Jakie umiejętności miękkie umieścić w CV?

Osoby biorące udział w procesie rekrutacji bardzo często wychodzą z mylnego założenia, że CV bez zdjęcia zostanie negatywnie ocenione przez rekrutera, co w efekcie zmniejszy ich szanse na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rozmów – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator z Grupy Pracuj.  – Dla mnie CV to kompletny dokument, który bardzo dobrze pokazuje kompetencje i profesjonalizm. Świadomy biznesowo kandydat nie powinien dołączać do swojego życiorysu zdjęcia z wakacji, wesela czy imprezy ze znajomymi. 

Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV?

Zdjęcie w CV nie jest konieczne, chyba że pracodawca stawia takie wymaganie w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W praktyce jednak zawiera je większość życiorysów. Dobra fotografia przykuje uwagę rekrutera i pomoże Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dzięki dobremu zdjęciu w CV:

 • wyróżnisz się na tle innych kandydatów i zostaniesz zapamiętany,
 • wzbogacisz swoje CV, które stanie się bardziej atrakcyjne wizualnie,
 • pokażesz, że jesteś zmotywowany i zaangażowany w proces rekrutacji.

Wiedz jednak, że przepisy Kodeksu pracy zabraniają dyskryminowania kandydatów ze względu na urodę, wiek, płeć, pochodzenie etniczne itd. Obowiązkiem rekrutera jest ocenienie Twojego CV na podstawie kwalifikacji i umiejętności. Zdjęcie w CV jest dodatkiem, który przyczynia się do tego, że Twoja aplikacja staje się niepowtarzalna, a dzięki temu rozpoznawalna. Element graficzny sprawia, że dokument wygląda profesjonalnie i estetycznie.

Fotografia pomaga rekruterowi lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu, utożsamić daną osobę z określonym doświadczeniem czy karierą zawodową. To, co ma największe znaczenie, to właśnie dorobek zawodowy kandydata i jego dostosowanie do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy – przekonuje Konstancja Zyzik.

Przeczytaj także: Jak skutecznie opisać sukcesy w CV?

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Dobre zdjęcie do CV to nie jest tylko jakieś zdjęcie. Zrobienie go wymaga od Ciebie zaangażowania i przemyślenia koncepcji. Jeśli nie wykonujesz fotografii samodzielnie, musisz poświęcić czas i środki na skorzystanie z usług fotografa. Warto bowiem postarać się o profesjonalne zdjęcie na potrzeby rekrutacji, aby stworzyć profesjonalny wizerunek. Zdjęcie jest Twoją wizytówką i istotnym elementem budującym pozytywne pierwsze wrażenie.

Jeśli chcesz mieć profesjonalne zdjęcie do CV, oto najważniejsze zasady i elementy, które musisz wziąć pod uwagę:

 • jakość – zdjęcie w CV powinno być statyczne i wyraźne,
 • tło – wybierz jasne i neutralne tło do zdjęcia (np. białe lub błękitne),
 • ubiór i fryzura – postaw na strój formalny w stonowanych kolorach (szary, błękitny, granatowy) i klasyczne uczesanie,
 • uśmiech – lekki uśmiech ociepli Twój wizerunek,
 • ujęcie – wybierz profesjonalne zdjęcie twarzy, fotografia powinna ukazywać tylko ją, a nie całą sylwetkę.

Film: https://youtu.be/M9aARvKFdQo.

Jakie zdjęcie do CV – czyli jak się ustawić do zdjęcia i jak je wykadrować

Zdjęcie, które dołączasz do życiorysu, musi być:

 • oficjalne,
 • profesjonalne,
 • zgrabnie wkomponowane w treść dokumentu.

Unikaj ujęć, na których skóra się błyszczy, jest zaczerwieniona itd. Ważne jest również kadrowanie – na zdjęciu musi być widoczna twarz, ewentualnie twarz i ramiona. Zamieszczanie zdjęcia całej sylwetki nie jest najlepszym pomysłem.

Twój wzrok powinien być skierowany w stronę obiektywu. Patrz tak, jakbyś patrzył na rekrutera oglądającego Twoje CV. Warto zachować pogodny wyraz twarzy i nie okazywać zdenerwowania.

To, co tu wymieniono, to jedynie wskazówki, zalecenia i dobre praktyki. Najważniejsze bowiem, żeby zdjęcie do CV pasowało do stanowiska, o które się ubiegasz.

Jeśli starasz się o stanowisko wymagające kreatywności, pozwól sobie na zamieszczenie nieco mniej oficjalnych ujęć. Liczą się również oświetlenie, kolor itd. Zrezygnuj z czarno-białych zdjęć i wyrazistego tła.

Jaki rozmiar zdjęcia do CV wybrać?

Wymiary zdjęcia do CV mogą być takie same jak rozmiary zdjęć do dokumentów. Wielkość zdjęcia do CV nie ma bowiem tak wielkiego znaczenia jak jego wysoka jakość.

Najlepszy rozmiar zdjęcia w CV to 3,5 na 4,5 cm. Jeśli wybierzesz zbyt duże zdjęcie, będzie dominować nad treścią dokumentu, z kolei za małe może się okazać niewyraźne.

Znajdź złoty środek w swoim zdjęciu do CV. Wymiary porównaj z wybranym szablonem lub oryginalnym projektem życiorysu. Format zdjęcia do CV to również dowolna kwestia – możesz wybrać zdjęcie kwadratowe, prostokątne lub, jeśli pasuje to do projektu, zdecydować się na zdjęcie wpisane w koło.

Nie wiesz, jak zrobić CV? Skorzystaj z naszego kreatora CV.

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Aby życiorys był czytelny i wyglądał spójnie, warto wiedzieć, jak dodać zdjęcie do CV. Mogłoby się wydawać, że to, gdzie się umieści zdjęcie w CV, nie ma żadnego znaczenia, ale sprawy mają się nieco inaczej.

Jeśli wstawiasz zdjęcie do CV, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

 • Umieść zdjęcie w widocznym miejscu – strona, po której umieścisz zdjęcie w CV, ma znaczenie. Najlepiej więc znajdź na nie miejsce na górze, tuż obok swoich danych osobowych.
 • Unikaj ramek – wstawianie zdjęć w kolorowe ramki wygląda nieprofesjonalnie i odwraca uwagę rekrutera.
 • Odpowiednio zapisz cały dokument– najbezpieczniej jest zapisywać CV w formacie PDF. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że fotografia się nie przesunie. W dokumencie zapisanym w DOC położenie zdjęcia może ulec zmianie w zależności od wersji programu Word, a to z kolei wprowadzi wrażenie chaosu.
 • Nie buduj całego CV wokół zdjęcia – najważniejsza jest sama treść dokumentu. Chcąc zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą, postaraj się po prostu jak najlepiej opisać swoje doświadczenie oraz kompetencje.

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć zdjęcie do cv, to odpowiedź brzmi – bardzo ostrożnie. Wszelkie manipulacje przy rozmiarze zdjęcia do CV mogą się skończyć rozpikselowanym i niewyraźnym obrazem. To z kolei może zaburzyć cały efekt wizualny.

Przeczytaj także: Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?

Zdjęcie do CV – najczęstsze błędy

Problemów związanych z decyzją o tym, jakie zdjęcie umieścić w CV, jest całkiem sporo! Część z nich na pewno już zauważyłeś podczas czytania tego tekstu:

 1. Zdjęcie słabej jakości

Błędem jest zamieszczanie zdjęcia rozmazanego, prześwietlonego lub zbyt ciemnego. Nie ma nic gorszego niż rozmazane lub rozpikselowane zdjęcie. Nie wykonuj też zdjęcia samodzielnie, a już na pewno nie umieszczaj w CV selfie.

 1. Daleki kadr

Na fotografii w CV rekruter musi wyraźnie widzieć całą twarz kandydata, unikaj więc zdjęć prezentujących całą sylwetkę.

 1. Niewłaściwe tło

Zdjęcia wykonane w plenerze, z wakacji, spotkań rodzinnych czy ślubów i wesel lepiej zostaw w prywatnym albumie. Dodatkowo zdjęcia na wzorzystym, ciemnym lub bardzo jaskrawym tle nie robią dobrego wrażenia, odwracają uwagę i często nie pasują do szablonu CV.

 1. Bohaterowie drugiego planu

Na zdjęciu w CV powinien się znajdować tylko kandydat. Nie dołączaj do CV fotografii, na których w tle jest widoczna inna osoba, i nie wycinaj innych ludzi ze zdjęcia w programach komputerowych – to niestety widać.

 1. Nieprofesjonalna stylizacja

Zdjęcie w bikini, letniej sukience czy bluzie dresowej to zły wybór. Rekruter może uznać, że podchodzisz do tej pracy niepoważnie i nieprofesjonalnie. Postaw na stonowane, wygodne i schludne ubrania – niekoniecznie garsonkę!

Nie dołączaj do życiorysu zdjęć, które są nieostre, wykonane w nieoficjalnych okolicznościach lub ukazują Cię w niekorzystny sposób. Jeśli nie masz zdjęcia, które spełnia podstawowe wymogi fotografii do CV, to lepiej zrezygnuj z tego elementu i nie umieszczaj go wcale.

Jak zrobić idealne zdjęcie do CV?

Na dobrym zdjęciu, które warto dołączyć do CV, widoczna jest twarz lub twarz i ramiona kandydata – mówi ekspert Pracuj.pl. Zdjęcie powinno współgrać z całym CV i dobrze komponować się z jego treścią – dodaje.

Do CV wysyłanego do banku należy dobrać zdjęcie pod krawatem czy w garsonce. Jeśli aplikujesz na stanowisko kreatywne, możesz pokazać więcej luzu i uśmiechu – wciąż nie powinno być to jednak zdjęcie z imienin u szwagra albo selfie z wyprawy pod namiot.

Jakie ubrania wybrać do zdjęcia do CV?

Przygotowując się do zrobienia zdjęcia do CV, warto wziąć pod uwagę kilka ogólnych zasad:

 • Unikać dużej ilości bieli oraz zupełnie czarnych ubrań. Kolory, które lubi obiektyw, to szarość, grafit, grant czy błękit.
 • Nie łącz ze sobą kilku wzorów tkanin ani więcej niż trzech kolorów.
 • Wybierz jednolite ubrania – bez kratki, prążków czy większych wzorów.
 • Ogranicz biżuterię do minimum i pamiętaj o tym, że okulary również są jej częścią.
 • Unikaj odpiętych guzików koszuli czy nieosłoniętych ramion.

 

Jak widać – przypadkowe zdjęcie raczej nie sprawdzi się w CV. Jeśli chcesz je dodać do tego dokumentu, zrób to profesjonalnie. Zdjęcie nie ma wprawdzie decydującego znaczenia, ale jego obecność na pewno Ci nie zaszkodzi.