17.07.2019 | 5 min czytania

4 zasady dobrego zdjęcia w CV

17.07.2019 | 5 min czytania

Profesjonalna, wysokiej jakości, aktualna, na neutralnym jasnym tle - taka powinna być fotografia w życiorysie. Część kandydatów decyduje się na jej samodzielne wykonanie, np. w postaci selfie zrobionego telefonem komórkowym. Tego typu zdjęcia mogą jednak nasuwać przypuszczenie, że nie traktujemy rekrutacji poważnie.

Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV?

Zdjęcie w CV nie jest konieczne, chyba że pracodawca stawia takie wymaganie w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W praktyce jednak większość życiorysów je zawiera. Dobra fotografia przykuje uwagę rekrutera i pomoże nam otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zadbać o tworzenie profesjonalnego wizerunku i wykonać wysokiej jakości zdjęcie u fotografa. Stanowi ono naszą wizytówkę i jest istotnym elementem budującym pozytywne pierwsze wrażenie.

Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV?

Jakie zdjęcie wybrać?

Najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  1. Jakość - zdjęcie powinno być statyczne i wyraźne. Błędem jest zamieszczanie zdjęcia rozmazanego, prześwietlonego lub zbyt ciemnego. Nie wykonuj zdjęcia sam- selfie to  rodzaj fotografii, który nie nadaje się do oficjalnych dokumentów.
  2. Tło - wybierz jasne neutralne tło (białe, błękitne). Zdjęcia wykonane w plenerze (np. zdjęcia z wakacji), na wzorzystym, ciemnym lub bardzo jaskrawym tle nie robią dobrego wrażenia.
  3. Odpowiedni ubiór i fryzura - postaw na strój formalny w stonowanych kolorach ( szary, błękitny, granatowy) i klasyczne uczesanie. Zdjęcie w bikini, letniej sukience czy bluzie dresowej to zły wybór.
  4. Uśmiechnięta twarz - lekki uśmiech ociepli Twój wizerunek. Nie wykorzystuj zdjęć z paszportu czy dowodu osobistego, na których masz bardzo poważny wyraz twarzy. Wybierz portret - fotografia powinna ukazywać tylko twarz, a nie całą sylwetkę.

Jak dołączyć zdjęcie do CV?

Aby życiorys był czytelny i wyglądał spójnie, warto wiedzieć, w jaki sposób wstawić do niego zdjęcie. Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

  • Odpowiedni rozmiar - fotografia powinna mieć standardowe wymiary, czyli 3,5 na 4,5 cm. Jeśli wybierzesz zbyt duże, będzie dominować nad treścią dokumentu, z kolei za małe może okazać się niewyraźne.
  • Umiejscowienie zdjęcia - najlepiej umieścić je na górze strony po prawej lub lewej stronie, tuż obok swoich danych osobowych.
  • Unikaj ramek - wstawianie zdjęć w kolorowe ramki wygląda niezbyt profesjonalnie.
  • Format dokumentu - najbezpieczniej zapisywać CV w formacie PDF. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że fotografia się nie przesunie. W dokumencie zapisanym w DOC położenie zdjęcia może ulec zmianie w zależności od posiadanej wersji programu Word.

Profesjonalne zdjęcie to tylko jeden z elementów idealnego życiorysu. Najważniejsza jest sama treść dokumentu. Chcąc zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą, postaraj się jak najlepiej opisać swoje doświadczenie oraz kompetencje.

Oprócz CV ogromne znaczenie ma również dobry listy motywacyjny - warto sprawdzić, jak go napisać.

Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?