04.10.2019 | 3 min czytania

4 rzeczy, które powinny znaleźć się w liście motywacyjnym

04.10.2019 | 3 min czytania

Rzeczowe argumenty przemawiające za tym, że warto zatrudnić właśnie Ciebie – to esencja listu motywacyjnego. Tworząc dokument, zachowaj także wymogi formalne: oficjalny styl, zwroty grzecznościowe, podział na akapity itd. Upewnij się, że treść oddaje Twoją wyjątkowość i sprawia, że pracodawca może nie tylko Cię dostrzec, ale również zapamiętać. 

Uważnie czytaj ogłoszenia

W wielu przypadkach rekruterzy przeprowadzają wstępną selekcję zgłoszeń na podstawie CV, traktując je jako wystarczające źródło informacji o kandydatach. Czasami jednak w ofertach pojawia się wymóg dołączenia listu motywacyjnego do aplikacji. W takiej sytuacji warto spełnić oczekiwania i włożyć wysiłek w stworzenie dodatkowego dokumentu, w którym opiszesz swoją motywację do działania.    

Czy rekruterzy czytają listy motywacyjne?

Profesjonalny list motywacyjny – czyli jaki?

Twój list motywacyjny powinien mówić o tym, dlaczego chcesz pracować w firmie X oraz co konkretnie zyska pracodawca, jeśli zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie. Nawet jeśli podczas przygotowywania dokumentu korzystasz ze wzorów i zamieszczasz uniwersalne zwroty, pamiętaj o personalizacji treści. W kwestii formy dobrze jest postawić na konwencjonalne rozwiązania.

Poprawny, przejrzysty, spójny z CV, unikalny – taki powinien być profesjonalny list motywacyjny. Warto podzielić dokument na części:

  • Akapit I: Wzmianka o ofercie

Piszę w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone przez Państwa firmę w serwisie Pracuj.pl (nr oferty). 

Zamieszczając tego typu zdanie ułatwiasz rekruterom selekcjonowanie odpowiedzi napływających od kandydatów. Podaj numer ogłoszenia również w tytule wiadomości aplikacyjnej.  

  • Akapit II: Argumenty przemawiające za wyborem firmy X

Moje zawodowe zainteresowania to przede wszystkim… Są one zbieżne z działalnością firmy, której przyglądam się z uznaniem. 

Nie aplikuj, jeśli nie wiesz nic o firmie lub jej działalność wzbudza w Tobie negatywne odczucia. Ważne, abyś dobrze czuł się w miejscu pracy i mógł realizować swoje cele zawodowe. 

  • Akapit III: Argumenty przemawiające za wyborem… Twojej kandydatury

Wiedza i doświadczenie, które zdobyłem w przeszłości, mogą okazać się pomocne w realizacji celów Państwa firmy. W swojej karierze zajmowałem się m.in. …, dzięki czemu mogę sprawnie wykonywać obowiązki, takie jak…

W ogłoszeniu o pracę zatrudniający przedstawia swoje oczekiwania wobec kandydata. Ważne, żebyś udowodnił, że je spełniasz. Przywołaj konkretne argumenty i odnieś się do swoich doświadczeń. Im bardziej merytoryczne będą Twoje racje, tym większa szansa, że pracodawca dostrzeże Twój potencjał i pozwoli Ci się wykazać. 

  • Akapit IV: Zakończenie 

Będę wdzięczny za możliwość spotkania, w trakcie którego zaprezentuję swoje umiejętności. 

List motywacyjny powinien zawierać wstęp i wyraźne zakończenie. W ostatnim akapicie mówisz, że czekasz na reakcję pracodawcy. Ważne, żebyś zrobił to wyraźnie, a zarazem grzecznie i bez nachalności. 

5 cennych rad, jak napisać wiarygodny list motywacyjny

Dane nadawcy i adresata oraz powitalne i pożegnalne zwroty grzecznościowe są niezbędne w oficjalnym liście. Skoncentruj się także na treści i opisz, co konkretnie zyska firma, jeśli dołączysz do zespołu. Im trafniejszych argumentów użyjesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz poproszony o uczestnictwo w kolejnych etapach rekrutacji. Wskazówki, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny dokument, znajdziesz w darmowym e-booku Pracuj.pl:

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV