4 mity na temat dobrego CV

Co piąty Polak uważa, że główną przyczyną niepowodzeń w poszukiwaniu pracy jest brak doświadczenia*. Czy jest tak na pewno? Jak zwracają uwagę eksperci na rekrutacyjne porażki wpływ mają również mity na temat dobrego CV, w które wierzą kandydaci. Specjalnie dla naszych czytelników wybraliśmy 4 najpopularniejsze.

Mit 1. Nie więcej niż 2 strony

W opinii Polaków krótkie CV to podstawa. Aż połowa uważa, że dobry życiorys to jednostronicowy życiorys. Z danych Pracuj.pl wynika, że tylko 4% kandydatów zdaje sobie sprawę, że ilość stron powinna zależeć od posiadanego doświadczenia. Podkreślają to również rekruterzy, uczulając, że długość CV powinna być dostosowana do doświadczenia kandydata.

Właściwie przygotowany życiorys powinien przede wszystkim skutecznie przekazywać przyszłemu pracodawcy kluczowe informacje na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydata – wyjaśnia Beata Borowska HR specialist w ASTALDI. - Liczy się jasność przekazu, więc nie warto skracać dokumentu na siłę. Jeśli dokument ma 3 strony, ale zawiera istotne z punktu widzenia rekrutera informacje, nie zostanie odrzucony. Jeśli jesteśmy już od dłuższego czasu na rynku, trudno zmieścić kluczowe informacje na jednej stronie. Pamiętaj, w CV najważniejsze jest doświadczenie.

Oczywiście nie można też przesadzić – jeśli Twoje CV ma 10 stron, zdecydowanie je skróć.

Mit 2. CV bez zdjęcia się nie liczy

Wśród kandydatów pokutuje opinia, że dokonując selekcji życiorysów, rekruterzy skupiają się na ocenie ich zdjęć. Mit ten obalają m.in. badania Pracuj.pl, z których wynika, że podczas selekcji kandydatów najważniejsze jest ich doświadczenie, później wykształcenie i umiejętności.

Wygląd osoby nie stanowi dla mnie żadnego kryterium podczas zapoznawania się z aplikacjami – przyznaje Beata Borowska. Z jednym wyjątkiem – jeśli jednak zdjęcie dołączone do CV będzie nieprofesjonalne, na pewno przykuje ono uwagę rekrutera. - Zdjęcia z domowych albumów, wakacji i tym podobnych okoliczności nie są dobrym wyborem i świadczą o braku wyczucia biznesowego. Fotografia dołączona do życiorysu powinna być prosta, wykonana na neutralnym tle i bez dodatkowych osób w kadrze – dodaje. Ekspert zwraca również uwagę, że kandydaci dołączają do CV zdjęcia nieaktualne, a to rekruter może odebrać jako brak staranności. O tym, jak wybrać właściwe CV do życiorysu przeczytasz tutaj.

Stwórz w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV >>

Mit 3. Nieważne co, byle dużo i kreatywnie

Kluczem przy tworzeniu dobrego CV nie powinna być jego kreatywność, czy długość, ale… przejrzystość. Rekruter na pewno doceni, jeśli w dokumencie znajdą się szersze interlinie czy wytłuszczenia, które ułatwią czytanie dokumentu. Aby stworzyć czytelny i przejrzysty dokument warto skorzystać z darmowych kreatorów CV. Przeprowadzają one kandydata, przez poszczególne etapy tworzenia życiorysu, zapewniając jednocześnie jego profesjonalną szatę graficzną.

Jak zwraca uwagę Beata Borowska, rekruter czytając CV  szczególnie poszukuje tzw. słów kluczy - Pisząc CV dobrze zastanowić się jakie funkcje  i dotychczasowe doświadczenia są tymi kluczami w kontekście danego stanowiska i je wyeksponować. Przy ich wyróżnieniu pomocny będzie profil osobowy opisany w ogłoszeniu o pracę – wyjaśnia. – Opis swojego doświadczenia u dotychczasowych pracodawców zacznijmy od elementów najważniejszych.  Pomniejsze zadania opisać można zaś w dalszej kolejności bardziej ogólnikowo – komentuje ekspert.

Jeśli nie aplikujemy na stanowisko grafika, nie bawmy się też w przesadne ozdobniki, obrazki czy infografiki. Takie CV najczęściej trudniej się czyta, rekruter musi poświęcić więcej czasu, żeby dotrzeć do kluczowych informacji – a to na pewno nam nie pomoże.

Mit 4. Małe kłamstwo nie zaszkodzi.

Pisząc CV bądźmy uczciwi. Nie koloryzujmy. Przekłamania i tak wyjdą na jaw, jeśli nie podczas rozmowy rekrutacyjnej, to podczas okresu próbnego – zastrzega Beata Borowska. - Z mojego doświadczenia wynika, że kandydaci bardzo często przeceniają w CV swoje umiejętności językowe. Co dziwne, robią to z pełną świadomością, bo kiedy pytam o znajomość języków obcych, zaczynają od tłumaczenia się i zakłopotania. Taka postawa pozostawia złe wrażenie – przyznaje rekruter z ASTALDI.

* badanie TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl, 2015

Oceń: