06.10.2018 | 4 min czytania

10 wskazówek, jak napisać profesjonalny życiorys

06.10.2018 | 4 min czytania

Wizytówką kandydata do pracy jest profesjonalnie przygotowany życiorys. Jego najważniejsze elementy to: doświadczenie zawodowe i rzeczowy opis umiejętności. Warto również zwrócić uwagę na personalizację dokumentu, zachowanie odpowiedniej formy graficznej i wybór odpowiedniego zdjęcia.

Idealne CV jest czytelne, estetyczne i zwięzłe. Przygotowując życiorys, powinniśmy skoncentrować się na informacjach zawartych w ofercie pracy i wymaganiach potencjalnego pracodawcy. Sprawdź, jakie jeszcze elementy powinien zawierać życiorys tradycyjny:

  • Cel zawodowy

To maksymalnie 3-4 zdania na temat tego, do czego dążymy, w jakim kierunku chcemy się rozwijać i jakie są nasze atuty. Podsumowanie zawodowe umieszczamy na samym początku, w górnej części CV.

  • Dane osobowe

Podajemy imię i nazwisko oraz dane teleadresowe, dzięki którym pracodawca będzie mógł się z nami skontaktować. Udostępnianie informacji o dacie urodzenia i stanie cywilnym nie jest konieczne.

  • Doświadczenie i zakres obowiązków

To jeden z najważniejszych punktów życiorysu. Nie musimy wymieniać wszystkich miejsc, w których pracowaliśmy. Wybierzmy te, które korespondują z ofertą, na jaką odpowiadamy. Warto  krótko i precyzyjnie opisać zakres wykonywanych obowiązków.

  • Umiejętności

W sekcji „Umiejętności” powinny znaleźć się informacje na temat znajomości języków obcych, obsługi komputera, prawa jazdy, specjalistycznych uprawnieniach (np. elektrycznych lub obsługi wózków widłowych).

Profesjonalny życiorys – na co zwracają uwagę rekruterzy?

  • Wykształcenie, kursy, szkolenia

Informacje o edukacji ograniczamy do ostatniej ukończonej przez nas szkoły. W osobnej rubryce pochwalmy się ukończonymi kursami i szkoleniami. Wymieńmy tylko te, które mają bezpośredni związek z aplikowanym stanowiskiem.

  • Spersonalizowane treści

Przeczytajmy dokładnie ogłoszenie rekrutacyjne i wyeksponujmy w swoim życiorysie - np. za pomocą pogrubionej czcionki - cechy pożądane przez pracodawcę.

  • Zainteresowania

Interesujące hobby - nawiązujące do branży, w której chcesz pracować - to duży atut. W rubryce „Zainteresowania” powinny znaleźć się informacje aktualne i prawdziwe.

5 błędów przy opisywaniu hobby w CV

  • Profesjonalna fotografia

Wybierzmy zdjęcie wysokiej jakości. Niech to będzie fotografia biznesowa. Jasne tło, formalny strój, pogodny wyraz twarzy –  warto uwzględnić takie elementy.

8 błędów w CV, których unikniesz dzięki kreatorowi Pracuj.pl

  • Aktualna klauzula o ochronie danych osobowych

Jeśli zapomnisz o klauzuli, Twoja aplikacja od razu zostanie odrzucona ze względów formalnych.

  • Poprawność językowa

Przed wysłaniem CV sprawdź ortografię, interpunkcję i stylistykę. Błędy w dokumentach nie wywołują korzystnego wrażenia.

Jak stworzyć profesjonalne CV – sposoby, o których warto wiedzieć

Aby uniknąć pomyłek, warto zapoznać się z kilkoma wzorami oraz kryteriami, jakie powinny spełniać CV oraz list motywacyjny.