05.09.2017

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

05.09.2017

Narzekasz, że wysłałeś sporo CV, a nikt nie odpowiedział? Może w Twojej aplikacji jest coś, co przekreśla Twoje szanse na sukces. Oto lista błędów, które sprawiają, że rekruterzy zapraszają na rozmowę kogoś innego.

1) Wysyłanie jednego CV do wszystkich

W przypadku CV sprawdza się powiedzenie: jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Kandydaci nie powinni wysyłać tego samego życiorysu do wszystkich firm. Owszem, baza jest jedna, bo życiorysu sobie nie zmienimy, ale możemy zwrócić uwagę na inne obowiązki i doświadczenia.

Przygotowanie CV pod kątem wybranej oferty pracy należy zacząć od dokładnej analizy treści ogłoszenia. Zastanówmy się, jakie kompetencje czy doświadczenia szczególnie doceni pracodawca i wyeksponujmy je w życiorysie.

  • Przykład: Jeśli aplikujesz na stanowisko w dziale zarządzania zasobami ludzkimi, a masz za sobą zarówno doświadczenia w obszarze HR, jak i marketingu, podkreśl te pierwsze – dla rekrutera to one będą najbardziej istotne. Doświadczenia marketingowe potraktuje jako dodatkowy atut i nie potrzebuje na ich temat wielu szczegółów.

Pod kątem danej oferty pracy można też sformułować krótki profil zawodowy, który wpisujemy na początku CV.

  • Przykład: Jeśli aplikujesz do towarzystwa ubezpieczeniowego, a w swojej karierze pracowałeś także w sektorze bankowym, podkreśl, że przyszłość wiążesz z obszarem ubezpieczeniowym i masz już doświadczenie w tej dziedzinie. O pracy w banku rekruter dowie się z dalszych punktów CV.

2) Osiągnięcia zamiast obowiązków

Pokazanie w CV naszych sukcesów jest ważne. Ale jednocześnie rekruterowi zależy na tym, aby dowiedzieć się, jakie zadania wykonywał kandydat w codziennej pracy.

  • Przykład: Do CV chcesz wpisać prestiżową nagrodę marketingową, którą dostała Twoja kampania? To dobry pomysł, ale pamiętaj, że przyszły pracodawca chce wiedzieć, czy zwycięska kampania została zrealizowana przez Ciebie samodzielnie od „a” do „z”, czy raczej nadzorowałeś pracę kilku agencji marketingowych, które operacyjnie pracowały nad projektem.
  • Przykład: Jeśli jesteś handlowcem i chcesz pochwalić się sukcesem sprzedażowym, nie zapominaj, że dla osoby rekrutującej będzie ważne, jak go osiągnąłeś – czy poprzez spotkania z klientami, a może kontakt telefoniczny? Dlatego opisz w punktach, jak wyglądała Twoja praca na tym stanowisku.

Zakres obowiązków świadczy o różnych kompetencjach i jest ważny dla rekrutera, więc nie zapomnij opisać, czym się zajmowałeś, a dopiero potem dodać informacji o nagrodach czy innych sukcesach.

Stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV >>

3) Luki w zawodowym życiorysie

Luka w życiorysie może pojawić się, jeśli nie chcemy dzielić się wszystkimi naszymi doświadczeniami albo faktycznie mamy przerwę w pracy – przeznaczoną na przykład na wychowanie dziecka. Przerwa w zawodowym życiu niemal na pewno wzbudzi ciekawość rekrutera, więc nie warto jej ukrywać, a co gorsza – kłamać. Doświadczenie można opisać skrótowo albo skupić się na kompetencjach, które w tym czasie zdobyliśmy, a które mogą się przydać w obecnej pracy.

  • Przykład: Pracujesz od kilku lat w księgowości, ale miałeś półroczną przerwę w karierze finansowej, którą spędziłeś, pracując jako barman w pubie w Wielkiej Brytanii. W CV zaznaczasz miejsce pracy, ale zamiast na obowiązkach, skupiasz się na umiejętnościach, które w tym czasie zdobyłeś – podszkoliłeś angielski albo nauczyłeś radzić sobie z trudnymi klientami. Dzięki temu pokażesz, że praca niezwiązana bezpośrednio z Twoim zawodem, była również przydatna.
  • Przykład: Jesteś mamą i wracasz na rynek pracy po 3-letniej przerwie poświęconej na wychowanie dziecka. Potencjalny pracodawca jest ciekaw, czy w tym czasie byłaś w jakiś sposób aktywna zawodowo. Wpisz więc w CV szkolenia on-line, w których wzięłaś udział albo podaj link do bloga, którego prowadziłaś w czasie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Nawet jeśli nie będzie on bezpośrednio związany z Twoim zawodem, pokażesz, że byłaś aktywna i zdobyłaś nowe umiejętności – podkreśl, że jego prowadzenie nauczyło Cię obsługi strony internetowej i podstaw marketingu w sieci. Jeśli aplikujesz do mniej formalnej organizacji, możesz też pokusić się o humorystyczne opisanie kompetencji, których nauczyło Cię wychowanie dziecka – na przykład wielozadaniowości czy umiejętności ustalania priorytetów.

4) Banały, banały, banały…

Oglądając kilka CV z rzędu, można mieć wrażenie, że wszyscy są kreatywni i komunikatywni. To frazesy.

Wpisujmy więc konkrety, stawiajmy na cechy potrzebne na stanowisku, o które się staramy. Czyli jeśli praca ma charakter samodzielny, to wówczas podkreślenie naszej samodzielności jest wskazane – najlepiej w oparciu o konkretny przykład. O ile oczywiście jest to prawda.

Starajmy się uszczegóławiać informacje. Podajmy poziom znajomości języka czy dowód na naszą umiejętność pracy w grupie – np. nagrodę dla zespołu za wspólnie wykonany projekt.

5) Niestandardowe, „kreatywne” CV

Siląc się na oryginalność jeśli chodzi o formę CV, możemy sobie zaszkodzić. Jeśli nie jesteś grafikiem, który powinien faktycznie pokusić się ciekawą wizualnie formę życiorysu, postaw na przejrzyste i czytelne CV – najlepiej skorzystaj z gotowych wzorów dostępnych na www.cv.pracuj.pl.

Jeśli Twoje CV będzie przekombinowane i rekruter będzie musiał szukać informacji w gąszczu ozdobników, może po prostu zrezygnować. Dlatego postaraj się, aby życiorys wyróżniał się przede wszystkim ciekawą i dopasowaną do ogłoszenia treścią.

6) Zdjęcie z plaży, mail z Bahamów

Teraz niby oczywista rzecz, a jednak... . Aplikacja musi wyglądać profesjonalnie, a wiadomo, że pierwszym, co dostrzeże baczne oko rekrutera, będzie zdjęcie. Wciąż zdarzają się CV, do których dołączane są fotografie, które mają charakter prywatny i to dyskwalifikuje kandydata starającego się o poważne stanowisko. Podobnie wystrzegać się powinniśmy podawania e-maili, w których podajemy np. naszą pieszczotliwą ksywę czy mieszczących się np. w domenie profilu randkowego.

7) Błędy i chaos

Błędy ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne to kiepska wizytówka. Taki życiorys może nas wykluczyć z procesu rekrutacji. Jeśli więc mamy problem z literówkami, zanim wyślemy CV, poprośmy kolegę o sczytanie go dla nas.

Postarajmy się też, aby CV było uporządkowane i estetyczne. Jeśli każdy fragment będzie napisany inną czcionką, całość dokumentu będzie się rozjeżdżać, a doświadczenia nie będą chronologicznie uporządkowane (rozpoczynając od najnowszych), stworzymy wrażenie osoby niechlujnej i chaotycznej.

8) Kłopotliwy format pliku

CV najlepiej zapisywać w formacie doc lub pdf. Dzięki temu każdy rekruter bez problemu otworzy je na każdym urządzeniu. Kłopotliwy format pliku może sprawić, że nawet najbardziej dopracowanego CV … nikt nie przeczyta.

9 ) CV za długie albo … za krótkie

Odwieczne pytanie: jak długie powinno być CV? Wciąż pokutuje przekonanie, że CV ma zmieścić się na jednej stronie, co nie jest prawdą. Życiorys powinien być krótki i zwięzły, ale jeśli mamy za sobą 20 lat doświadczenia zawodowego, trudno je zmieścić na jednej stronie. Przygotujmy wtedy 3-stronnicowe, przejrzyste CV. Uwaga, zmniejszanie czcionki albo odstępów między wierszami, aby wszystko „upchnąć” na jednej kartce, to naprawdę nie jest dobry pomysł.

Nie przesadźmy też w drugą stronę. Rozwleczone na kilkanaście stron CV będzie trudne do przeczytania. Starajmy się najważniejsze rzeczy opisać skrótowo – rekruter dopyta o nie na rozmowie kwalifikacyjnej. Skupiajmy się na tych doświadczeniach i kompetencjach, które będą istotne w kontekście danego stanowiska.

10) Bez materiałów, o które prosił pracodawca

W ogłoszeniu o pracę pracodawca może prosić o przesłanie nie tylko CV, lecz także dodatkowych materiałów – listu motywacyjnego, portfolio albo wykonanego zadania rekrutacyjnego. Jeśli nie doczytamy ogłoszenia i zignorujemy tę prośbę, z dużą pewnością zostaniemy zdyskwalifikowani – rekruter może uznać, że wysyłamy CV hurtowo do wielu różnych pracodawców albo nie będzie miał podstawy do porównania nas z innymi kandydatami (jeśli np. oprócz CV ocenia portfolio).

Dlatego czytajmy uważnie ofertę pracy i przesyłajmy komplet materiałów. Pamiętajmy też o dodawaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o którą pracodawca zazwyczaj prosi w ogłoszeniu – zasady firmy mogą dyskwalifikować aplikacje bez zawartej klauzuli.